Общността на Етериум (ETH) е изправена пред разнопосочни мнения поради сравнителното му представяне спрямо Биткойн (BTC), което предизвиква дебати относно жизнеспособността на Етериум.
Някои твърдят, че потенциалният възход на Етериум е неизбежен, докато други го смятат за стагниращ.
Първоначално като пионер във възможностите за смарт договори, Етериум беше ранен протокол от първи слой. С течение на времето обаче алткойнът се сблъска с рязко нарастване на броя на конкурентите, обещаващи по-бързи транзакции и намалени такси.
На фона на това някои гласове в платформи като X (Twitter) предполагат упадък на Етериум, което предизвиква въпроса: дали наистина монетата е в упадък?
Сравнявайки данни от TradingView, ETH е отбелязал малко над 40% ръст от най-ниското си ниво през октомври 2023 г., докато Биткойн е нараснал с близо 70% през същия период. Едновременно с това Solana, конкурент, скочи с над 300% само за два месеца.
Освен това търговската двойка ETH/BTC, измерваща стойността на Етериум спрямо Биткойн, достигна 18-месечно дъно на 21 декември. Анализът показва модел на графиката с двоен връх на месечна времева рамка, като линията на гърлото е на ниво 0.05. Тази несигурна позиция предполага потенциален низходящ тренд, ако подкрепата на линията на шията се провали.
Това слабо представяне накара някои членове на общността, включително известния анализатор Питър Брандт, да шортнат Етериум с целеви цени, определени на $1,000 и $650.
Въпреки тези опасения, привържениците на Етериум подчертават неговите засилени фундаментални показатели в този пазарен цикъл. С обща блокирана стойност (TVL), достигаща $26.45 милиарда, Етериум държи 53.8% дял във всички вериги. Забележително е, че той генерира повече приходи от Avalanche и Solana взети заедно.
В светлината на тези фундаментални данни поддръжниците твърдят, че очакваният бичи пазар за Етериум все още не се е материализирал.
Няколко мениджъри на фондове дори поискаха одобрение за спот ETF за Етериум, което допълнително сигнализира за увереност в неговия потенциал.
В отговор на твърденията за краха на Етериум, член на общността в X посочи пазарната му капитализация от $260 милиарда, което е сходно с оценката на Bank of America, 36-та най-ценна компания в света. Това сравнение оспорва идеята, че жизнеността на Етериум е силно намалена.
XRP преживява нова вълна на спекулативен импулс, като откритият интерес на пазарите на деривати се доближава до нива, невиждани през последния месец.
Етериум преживя драстично ценово рали, като скочи с 25% в рамките седмица – най-рязкото повишение от 2021 г. насам.
Solana отбеляза впечатляващо възстановяване, преминавайки границата от $170 след силен дневен ръст от 11%.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.