Съединените щати постигнаха значителен напредък в производството на петрол, превръщайки се в най-големия производител в историята, според S&P Global Commodity Insights.
През текущото тримесечие добивът на суров петрол и кондензат се покачи до световния рекорд от 13.3 милиона барела на ден. Това допринесе за общия добив на течни горива в САЩ от 21.4 милиона барела на ден, отбелязвайки безпрецедентен връх.
Джим Бъркхард, вицепрезидент и ръководител на отдел „Проучвания на петролния пазар, енергетиката и мобилността„, изтъкна това историческо постижение, като отбеляза, че САЩ не само са водещи в производството на петрол, но и износът им на суров петрол, рафинирани продукти и течен природен газ почти съвпада с общото производство на големите страни производителки на петрол като Саудитска Арабия и Русия. Този обрат е особено забележителен, като се имат предвид ниските нива на производство и липсата на износ през 2008 г.
Ръстът на производството в САЩ е постоянен през цялата година, като последните данни на Агенцията за енергийна информация потвърждават рекордно високото ниво от 13.3 милиона барела на ден през миналата седмица. Този ръст се противопостави на съкращенията на производството на ОПЕК+, целящи стабилизиране на световните цени на петрола.
S&P предвижда потенциално „ново равновесие“ на петролния пазар през следващата година, като през 2024 г. се очаква цените на барел „Brent“ да варират между $75 и $100. Буркхард подчерта, че управлението на предлагането от страна на ОПЕК+ предотвратява значителното понижение на цените, като същевременно подкрепя ръста на производството извън ОПЕК+, което помага да се избегне прекомерното покачване на цените.
Прогнозата сочи, че ръстът на предлагането извън ОПЕК+ през 2024 г. може да достигне 2.7 милиона барела дневно, надхвърляйки ръста на световното търсене от 1.6 милиона барела дневно.
Скокът на производството в САЩ се отрази на глобалния пазарен дял на ОПЕК, което доведе до спекулации, че Саудитска Арабия може да увеличи доставките на суров петрол, за да възстанови своя дял. Бъркхард предположи, че ако цените останат достатъчно високи, за да поддържат силен ръст на предлагането извън ОПЕК+, натискът върху организацията да приложи допълнителни съкращения може да се засили.
Той отбеляза, че макар обикновено да се предприемат действия в подкрепа на цените, историческите тенденции разкриват предизвикателствата пред ОПЕК+ при балансирането между ограничаване на предлагането и запазване на пазарния дял.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.