Иран, като нов член на БРИКС, призова Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) да се откаже от използването на щатския долар за глобални транзакции.
Иран се застъпи за увеличаване на трансграничните разплащания в местни валути, а не в щатски долари. Те смятат, че справедлив и балансиран нов световен ред може да бъде постигнат, ако държавите намалят зависимостта си от щатския долар в международната търговия.
Този призив идва в момент, когато САЩ замразиха $6 милиарда в ирански петролни пари след нападението на Хамас срещу Израел, което предизвика икономически трудности за Иран.
Мохамед Мохбер, вицепрезидент на страната, подчерта необходимостта от справедлив и балансиран световен финансов пазар, като заяви, че това може да се постигне само чрез намаляване на значението на щатския долар.
Той заяви, че преходът към търговия в национални валути, както и засиленото сътрудничество в областта на енергетиката, промишлеността и модерните технологии, играят решаваща роля в това начинание.
Мохбер специално призова страните членки на ШОС да засилят разплащанията в съответните си национални валути, вместо да използват щатския долар. Както ШОС, така и БРИКС проучват начини за насърчаване на използването на местни валути за международни транзакции.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.