На фона на продължаващите усилия за разширяване на алианса БРИКС се забелязва значителен ръст на държавите, които разглеждат членството като жизнеспособен път към дедоларизация.
Тази тенденция беше подчертана от включването на шест нови държави по време на годишната среща на върха през 2023 г. Освен това предстоящата среща на върха през 2024 г. предизвика интереса на повече от 30 държави, желаещи да се присъединят към алианса.
Малайзия е сред държавите, които искат да намалят зависимостта си от щатския долар чрез асоцииране към блока БРИКС. Д-р Ида Ясин от университета „Путра“ в Малайзия твърди, че присъединяването към блока представлява най-прекият път към постигане на дедоларизирана икономика.
През годината блокът БРИКС отбеляза значителен ръст, привличайки държави, които отговарят на основния му принцип за многополюсност.
Сближаването на държавите, които искат да станат членове на БРИКС и се отклоняват от щатския долар, е сигнал за общ начин на мислене.
Д-р Ясин също така разгледа потенциалното въвеждане на единна валута на БРИКС, като изтъкна, че обща валута би намалила глобалния резервен статут на щатския долар, като по този начин би предоставила предимства на развиващите се страни, които преследват стратегия за дедоларизация.
Малайзия не е единствена в търсенето на алтернативи на щатския долар. Ирак въведе забрана за използване на щатски долари при парични транзакции в страната. Освен това Зимбабве започна инициатива за дедоларизация с цел постепенно премахване на зелените пари до 2025 г. Следователно срещата на върха на БРИКС през 2024 г. обещава да бъде ключов форум за оценка на напредъка на тези начинания и за разсъждения относно бъдещите им траектории.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.