Начало » Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

17.10.2023 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Изкуственият интелект – катализатор на следващия икономически бум?

Инструментите за генериране на изкуствен интелект (AI) като ChatGPT на OpenAI имат потенциала да революционизират работните места и да стимулират икономическия растеж чрез повишаване на производителността.

Степента на това въздействие обаче зависи от фактори като широкото приемане и ефективното използване.

Goldman Sachs предложи оптимистична оценка, според която генеративният изкуствен интелект може потенциално да увеличи годишния ръст на производителността в САЩ с 1.5 процентни пункта за едно десетилетие, след като бъде широко разпространен.

Това би могло да удвои средния темп на нарастване на производителността от края на 2007 г. насам, което би се изразило в подобно увеличение на растежа на БВП на САЩ. Въпреки това е трудно да се предвиди точно кога ще настъпи широкото приемане.

Историческите примери, като например въвеждането на електричеството, показват, че реализирането на ръста на производителността от новите технологии може да отнеме време. В сравнение с края на 90-те и началото на 2000-те години на ХХ век приемането на генеративния AI може да се ускори поради съществуващата цифрова инфраструктура.

Въпреки това въздействието му върху показателите за производителност може да не е незабавно, тъй като на дружествата и работниците е необходимо време за интегриране и овладяване на технологията.

За да се възползват напълно от генеративния AI, компаниите вероятно ще трябва да инвестират в специализирано обучение на работници, които да могат да свържат възможностите на AI със съществуващите производствени процеси.

Анализът на Goldman показва, че AI може да автоматизира около една четвърт от работните задачи в САЩ, с по-голяма експозиция в административните и правните отрасли, като потенциално може да трансформира задачите в рамките на съществуващите работни места, а не да ги премахва.

Неравномерното приемане на AI може да доведе до изместване на работни места, неравенство в доходите и социални сътресения, особено ако някои компании го приемат по-бързо от други. За да се стигне до повсеместен бум на производителността, ще е необходимо равномерно разпространение и цялостно обучение за прилагането на AI. Настоящата ситуация обаче не съответства на този сценарий.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Gemini на крачка от стартирането на крипто услуги за европейските пазари

Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.

10.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Тръмп се застъпва за митата преди ключова среща между Китай и САЩ в Женева

Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.

10.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Президентът на Ripple с коментар за ролята на стабилните монети

Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.

10.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От BlackRock обсъдиха редица крипто въпроси на среща със SEC

BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.

10.05.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.