Малайзия взима пример от групата БРИКС, тъй като се стреми да намали зависимостта от щатския долар при сключването на търговски споразумения.
Министър-председателят на Малайзия Анвар Ибрахим наскоро потвърди ангажимента на страната да се откаже от финансовата система, ориентирана към американския долар.
Той заяви, че Малайзия ще продължи активно да полага усилия за дедоларизация, което е в съответствие с целите на алианса БРИКС. Ибрахим призна, че подобно на БРИКС страната се стреми да урежда трансгранични транзакции в местната си валута – рингит, а не в щатски долар.
Малайзия има стабилни търговски отношения със съседни азиатски държави като Индонезия, Тайланд и Китай. Започването на международни търговски транзакции в рингит е първата стъпка към намаляване на зависимостта от щатския долар. Въпреки това министър-председателят подчерта, че в момента страната не разполага с капацитета да прекъсне напълно връзките си с щатския долар. м
Той сподели:
Да се прекрати изцяло зависимостта от щатския долар ще бъде предизвикателство. Въпреки това Малайзия ще увеличи значително използването на рингита.
Малайзийският премиер увери депутатите, че ще бъдат взети всички необходими мерки за поддържане на стабилността на рингита. През тази година рингитът отбеляза значителен спад спрямо щатския долар, достигайки исторически минимум след близо 8% понижение. Този спад накара законодателите да обсъдят постепенното намаляване на зависимостта от щатския долар.
БРИКС вече вдъхнови няколко развиващи се страни в Азия, Африка и Южна Америка да се откажат от щатския долар, насърчавайки използването на местни валути в световната търговия.
Този преход ще укрепи националните икономики, което ще доведе до по-голям просперитет за предприятията в развиващите се страни.
Траекторията на щатския долар може да претърпи спад, ако той не успее да се справи с финансирането на дефицита си. Следователно американската икономика в момента се намира в критичен момент и решенията на развиващите се страни ще играят важна роля за формирането на нейното бъдеще през следващите години.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.