Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън изрази загриженост по повод на две сериозни предизвикателства пред САЩ.
В неотдавнашно интервю за телевизия Bloomberg Даймън изтъкна своята бдителност по отношение на тези изключителни макроикономически фактори и потенциалното им въздействие върху икономиката на САЩ.
Той подчерта опасенията си относно предстоящите „буреносни облаци„, позовавайки се на несигурността относно тяхното време и потенциални последици. Като първо предизвикателство той определи безпрецедентния мащаб на фискалните разходи, които са най-големите в мирно време както в САЩ, така и в световен мащаб.
Това се случва на фона на вече повишените дефицити и въвеждането на количествено затягане (QT) – мярка на политиката, която никога досега не е прилагана. Докато някои очакват QT да протече безпроблемно, Даймън остава скептично настроен и очаква поне известна степен на пазарна волатилност.
Освен това Даймън твърди, че различните дългосрочни фискални инициативи, като например свързаните с цените на петрола, специфичните суровини, зелената икономика и преструктурирането на търговията, вероятно ще допринесат за инфлацията, вместо да я облекчат.
Той изказа предположение, че този инфлационен натиск може да попречи на устойчива тенденция към понижаване на темповете на инфлация, което може да доведе до повишаване на лихвените проценти.
Даймън подчерта, че най-голямата загриженост е от геополитическо естество, съсредоточена около Украйна и свързаната с нея хуманитарна криза. При положение че в непосредствена близост се води война, отнела живота на половин милион души на значително разстояние, ситуацията се усложнява от призрака на ядрения шантаж.
Очаква се последиците от тази криза да се отразят в глобалните отношения, особено в контекста на търговските съюзи между САЩ и Китай. Несигурността относно произхода и развитието на това геополитическо предизвикателство допълнително подчертава неговата значимост.
Освен това Даймън предупреди, че Федералният резерв може да обмисли повишаване на лихвените проценти до нива от 7%, което потенциално може да доведе до състояние на стагфлация, характеризиращо се с бавен икономически растеж, съчетан с инфлация.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.