Според доклад на Руския център за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози руската икономика е изправена пред предизвикателства, свързани с времето, в което политиците полагат усилия за ограничаване на инфлацията и стабилизиране на рублата.
Икономистите на центъра подчертават неотдавнашното повишаване на лихвените проценти в Русия, които в момента са около 13%, с цел да се смекчат високите цени и да се подкрепи отслабващата валута на страната. Макар че по-високите лихвени проценти могат да бъдат ефективни за постигането на тези цели чрез затягане на финансовите условия, те представляват отрицателен фактор за икономиката като цяло, която вече се бори с трудности.
„През последните месеци високочестотните данни за икономическите тенденции сочат забавяне на икономическата активност с тенденция към леко свиване (наблюдавано най-вече при потреблението на домакинствата и при инвестициите)“, отбелязаха икономисти в септемврийска оценка на икономическата ситуация в Русия.
Икономическите предизвикателства пред Русия ескалираха малко след началото на нейната „специална военна операция“ в Украйна през миналата година. Въпреки че през 2023 г. бе отчетен незначителен растеж, в прегледа се подчертаваше почти нулевото нарастване на реалните заплати и спадането на потребителските разходи под нулата през юли.
В доклада бе подчертано, че моментът на действията на паричните власти, насочени към „охлаждане“ (като повишаване на основния лихвен процент, потенциално секвестиране на бюджета и по-нататъшно евентуално повишаване на лихвените проценти), не е добре обмислен. По-късно в него се изказа предположение, че руската икономика вероятно се насочва към фаза на продължителна стагнация.
Очаква се през следващите месеци инфлацията да отбележи леко забавяне. Икономистите на Центъра прогнозираха потенциален спад до едва 5.6% през септември, което все още надхвърля целевото равнище на инфлацията в Русия от 4% приблизително 1.5 пъти.
Въпреки че икономистите алармират за икономическото състояние на Русия, Путин демонстрира предизвикателна позиция, като миналата седмица увери, че Русия не е изправена пред никакви проблеми, които да са „абсолютно непреодолими“.
В същото време западни учени и изследователи твърдят, че задкулисните икономически показатели показват далеч по-мрачен финансов пейзаж в Москва, отколкото Путин е предал.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.