На 10 септември Министерството на правосъдието на САЩ публикува съобщение относно бивш инвестиционен банкер, който се призна за виновен в организирането на инвестиционна измама с криптовалута.
Според Министерството на правосъдието Рашон Ръсел, бивш инвестиционен банкер и регистриран брокер в Deutsche Bank, е управлявал измамно инвестиционно предприятие за криптовалути, известно като „R3 Crypto Fund„.
Между ноември 2020 г. и август 2022 г. Ръсел е измамил общо 29 инвеститори с $1.5 милиона. За участието си в крипто измамата той потенциално може да бъде осъден на максимална присъда от 30 години затвор.
Давайки обещания за гарантирана и значителна възвръщаемост на инвестициите в криптовалута, Ръсел успява да измами тези лица за продължителен период от време. Освен това той предоставил на клиентите си множество фалшиви документи, съдържащи неточна информация относно възвръщаемостта на инвестициите. Той дори разпространявал манипулирани изображения на салдата по банковите си сметки, за да заблуди инвеститорите.
Ръсел присвоил средствата, получени от тези инвеститори, за лична употреба, включително за хазарт, както и за изплащане на суми на предишни инвеститори.
В допълнение към обвиненията в крипто измама той също така призна вината си в отделна схема за кражба на самоличност. Между септември 2021 г. и юни 2023 г. обвиняемият незаконно придобил повече от петнадесет кредитни карти и други устройства, като използвал фиктивна информация под имената на трети лица. Намерението му е било да ги използва за неразрешени и незаконни транзакции.
Първоначално му бяха повдигнати обвинения за крипто измама през април, но впоследствие се появиха още обвинения.
Неотдавна обаче съдебно решение на съдията магистрат от САЩ, Санкет Булсара, задължи Ръсел да плати над $1.5 милиона за възстановяване на средства.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.