Goldman Sachs, в сътрудничество с китайски държавни фондове, участва в придобиването на множество компании от САЩ и Обединеното кралство.
Сред тях е и компания, фокусирана върху услуги за киберсигурност за правителството на Обединеното кралство, въпреки ескалиращото напрежение между Запада и Пекин.
Финансовата институция е осъществила тези сделки, като е използвала „партньорски фонд“ за частни капиталови инвестиции на стойност $2.5 милиарда, създаден през 2017 г. съвместно с China Investment Corporation (CIC) – държавен инвестиционен фонд.
Тези сделки, общо седем на брой, подчертават ролята на фондовете за частен капитал, които дават възможност на държавните инвестиционни фондове да натрупват непреки дялове в критични сектори в условията на засилен контрол върху чуждестранните инвестиции от страна на западните правителства, особено от страна на Китай.
Въпреки обтегнатите отношения между Китай и Запада Goldman Sachs продължи да участва в дейностите на фонда, като през последните години извърши множество инвестиции. По-специално, фондът участва в придобиването на LRQA, компания, базирана в Обединеното кралство, която включва дъщерно дружество за киберсигурност, Nettitude, което обслужва правителството на Обединеното кралство. Това звено е специализирано в етично хакерство и оценка на уязвимостта на системите.
Въпреки че фондът инвестира съвместно с частни фондове, управлявани от Goldman Sachs, финансовият принос на китайската държава остава сравнително малък. Въпреки това участието на CIC в закупените компании надхвърля нормата за повечето фондове за изкупуване.
Макар че правителството на Обединеното кралство се въздържа да коментира конкретни придобивания поради квазисъдебния характер на правомощията си за проверка на инвестициите, то подчерта потенциалното прилагане на тези правомощия за опазване на националната сигурност.
Инвестициите на фонда обхванаха и базирани в САЩ компании като Cprime, специализирана в консултиране в областта на изчислителните облаци; Parexel, компания за тестване на наркотици; Project44, стартъп за проследяване на глобалната верига на доставки; Aptos, технологична група за търговия на дребно; Visual Comfort & Co, компания за осветление; и Boyd Corporation, производител на охладителни системи за машинно обучение и дронове.
В този партньорски фонд участват също така забележителни структури като Taiwan Life, датският пенсионен план ATP, Държавният съвет по инвестициите на Минесота и различни благотворителни фондации в САЩ.
Към края на 2021 г. CIC, създадена през 2007 г. с цел инвестиране на китайски държавни активи, управлява активи на стойност $1.35 трилиона. Почти половината от глобалния ѝ портфейл е разпределен в алтернативни активи, включително частен капитал.
Фондът на Goldman е част от група двустранни фондове, създадени от CIC, за да си сътрудничат с международни инвестиционни групи и да улесняват сделките в съответните държави. Отношенията между Goldman Sachs и CIC продължават, като неотдавна ръководствата им си взаимодействаха.
Източник: Financial Times
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.