Уорън Бъфет и Майкъл Бъри предизвикаха вълнение сред финансовите пазари този месец със своите мечи настроения.
Стив Ханке предполага, че както главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, така и инвеститорът, известен с филма „The Big Short„, вероятно се подготвят за предстоящи предизвикателства.
През последното тримесечие Berkshire Hathaway продаде нетно общо $8 милиарда в акции и намали скоростта на програмата си за обратно изкупуване на акции. Този ход доведе до 13% увеличение на паричните им резерви, което ги доближи до рекордните $147 милиарда.
През последните три тримесечия диверсифицираният конгломерат се освободи от акции на стойност около $33 милиарда, което допринесе за значителното увеличение с $38 милиарда на притежаваните от него парични средства, парични еквиваленти и държавни облигации.
Ханке изтъкна, че действията на Бъфет през второто тримесечие са в съответствие с очакванията за потенциална рецесия и настоящата висока оценка на акциите. Ханке, който е и професор по приложна икономика в университета „Джон Хопкинс„, заяви:
Това съответства на неговата последователна история на натрупване на парични средства в очакване на трудни времена и позициониране, за да се възползва от инвестиционни възможности, когато тези трудни времена настъпят.
Ханке, който беше президент на Toronto Trust Argentina през 1995 г., когато този фонд беше най-добре представящият се взаимен фонд за развиващи се пазари в света, подчертава още, че подходът на Бъфет се основава на това да се държат достатъчно парични средства, за да се преодоляват икономическите спадове и да се използват подценени акции по време на пазарните спадове.
Ярък пример за тази стратегия е финансовата криза от 2008 г., когато Бъфет сключи сделки с компании като Goldman Sachs, General Electric, Harley-Davidson и Mars.
Що се отнася до Scion Asset Management на Майкъл Бъри, компанията разкри своите пут опции срещу фондовете на индексите S&P 500 и Nasdaq-100, които към края на юни са имали условна стойност от $1.6 милиарда.
Въпреки че разходите за поставяне на тези мечи залози бяха само част от тази сума, те все пак представляват значителен залог, като се има предвид, че останалата част от портфейла на Бъри се оценяваше на около $111 милиона по това време.
Бъри е споделял прогнозите си за предстоящ срив на фондовия пазар и рецесия, като преди това е правил залози срещу известни компании като Tesla, ръководена от Илон Мъск и Ark Invest, ръководена от Кати Ууд.
Ханке изрази одобрението си за неотдавнашната значителна шорт позиция на Бъри, заявявайки:
Струва ми се, че Бъри направи мъдър ход“, визирайки последната меча позиция на шефа на Scion.
Освен това Ханке очаква, че икономиката на САЩ ще бъде изправена пред рецесия през първата половина на 2024 г.
Източник: YahooFinance
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.