Срещата на върха на БРИКС се превърна в седмица, изпълнена със забележителни събития. Имайки предвид разширяването на алианса с още шест държави и събитията, които биха могли да имат значителни геополитически последици, нека видим четири основни извода, произлизащи от срещата на върха на БРИКС 2023.
Вниманието беше съсредоточено върху плановете за разширяване – концепция, която блокът обмисляше от доста време. Тази концепция не само се материализира, но и проправи пътя за продължаваща промяна в глобалния икономически пейзаж. В резултат на това стратегическите ходове, предприети от алианса, несъмнено го позиционираха на възходяща траектория.
С включването на тези шест нови страни членки блокът БРИКС вече обхваща шест от деветте най-големи страни производителки на петрол в света. Освен това, като се има предвид, че 90% от глобалните сделки с петрол са деноминирани в щатски долари, това развитие може да доведе до значителни последици за дедоларизацията.
Съединените щати вече изразиха загриженост относно склонността на Саудитска Арабия да се откаже от долара при продажбите на петрол. Сега, с включването си в алианса, тя вероятно ще приеме инициативите за използване на местна валута, подкрепяни от блока.
Освен това Иран и ОАЕ, които са големи производители на петрол, също допринасят за напредъка на усилията на блока за насърчаване на местните валути. Това, от своя страна, дава допълнителен тласък на програмата за дедоларизация, приета от алианса през последните месеци.
В навечерието на срещата на върха голямо значение имаха преговорите между Китай и Индия относно продължаващото напрежение по границите. Вследствие на това важна информация от срещата на върха на БРИКС през 2023 г. е, че и двете държави са изтеглили значителен брой разположени войски от граничния регион.
Двете държави направиха съвместно изявление преди събитието и възобновиха обсъжданията с акцент върху деескалацията. Тези разговори изглежда дадоха положителни резултати, а съвместните им усилия бяха оценени като благоприятни за глобалната и регионалната стабилност от различни източници.
CBS съобщи, че подобрените отношения между двете държави са допринесли за световния мир, стабилност и развитие. Този момент несъмнено ще има значителни последици за цялостния икономически съюз. Отношенията между Китай и Индия са обект на наблюдение от дълъг период от време.
Предмет на обсъждане на световната геополитическа арена беше потенциалното разширяване на блока БРИКС. Макар мнозина да очакваха споразумение за насоките, алиансът направи по-съществена крачка напред. Те официално приветстваха шест държави като нови членове.
Включването на Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства, Аржентина, Египет и Етиопия бележи исторически момент. Това е не само първият случай на разширяване на блока от 2010 г. насам, но и ще има последици за глобалната геополитика.
Водещият участник в тази група е Саудитска Арабия и нейното влизане носи значителен потенциал за дедоларизация. Следователно икономическите последици са важен акцент сред изводите от срещата на върха на БРИКС през 2023 г.
Въпреки че присъстваха повече от 40 държавни глави, забележителен извод от срещата на върха на БРИКС през 2023 г. беше отсъствието на ключови фигури. По-конкретно, Владимир Путин видимо отсъстваше, а неочаквано откриващата среща бе пропусната от китайският президент Си Дзинпин.
Вместо това речта, която се очакваше да бъде произнесена от Дзинпин, беше произнесена от министъра на търговията Уанг Вентао. Въпреки че той се появи на последвалата вечеря, отсъствието му по време на речта предизвика безпокойство.
От друга страна, отдалеченото участие на Путин се очакваше поради неизпълнената заповед за арест на Международния наказателен съд. Участието му в срещата на върха винаги е било планирано чрез видеовръзка от Москва.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Да си е….т м…а нищо не могат да направят
ВЪЛГАРИЯ ПАК Е ОТ ГУБЕЩАТА СТРАНА НА КОЛОНИИТЕ НА САЩ.
Събрали се няколко аборигени и решили да правят нова световна валута. Смях в залата.