В момента милиарди долари се преместват от традиционната банкова система, тъй като фондовете на паричния пазар се радват на значителен приток на средства.
Според последните данни, предоставени от системата за икономически данни на Федералния резерв (FRED), между 10 и 16 август от американски банкови сметки са изтеглени депозити на обща стойност $48.81 милиарда.
През изминалата година общата сума на депозитите, държани от американските банки, намалява от $18.03 трилиона на $17.29 трилиона, което бележи спад от $740 милиарда.
Тази промяна в депозитите съвпада със забележително нарастване на притока на средства във фондовете на паричния пазар, предизвикано от инвеститори, търсещи стабилна възвръщаемост на капитала си.
Данните на Refinitiv Lipper сочат, че въпреки продължаващите разпродажби на американски фондове за акции, инвеститорите са насочили $32.29 милиарда към фондове на паричния пазар в рамките на една седмица, както съобщиха Reuters.
По-конкретно секторите здравеопазване, финанси, метали и минно дело и комунални услуги са претърпели загуби от съответно $747 милиона, $579 милиона, $556 милиона и $497 милиона.
Движението към паричните пазари съответства на все повече прогнози на анализатори, които предполагат продължителен период на постепенно повишаване на лихвените проценти, за разлика от внезапна промяна от страна на централните банки.
Икономистите от Goldman Sachs очакват, че Федералният резерв на САЩ може да започне понижаване на основния си лихвен процент през второто тримесечие на следващата година. Тези икономисти също така прогнозират, че Фед ще се въздържи от повишаване на лихвените проценти през следващия месец и през ноември.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.