В момента Министерството на правосъдието на САЩ провежда разследване на методите на ценообразуване на Visa във връзка с технологията за токенизация.
Фокусът на това разследване е основно върху политиките за таксуване на търговците, свързани със собствената технология на Visa за защита на данните на картодържателите.
Основният въпрос, който се разглежда от Министерството на правосъдието, се отнася до практиката на Visa да налага допълнителни такси на търговците, които предпочитат да не използват патентованата технология на компанията за „токенизация“.
Токенизацията включва замяна на чувствителна картова информация с по-малко чувствителни токени, като по този начин се повишава сигурността на плащанията.
Тези запитвания възникнаха повече от две години след започването на антитръстово разследване от страна на Министерството на правосъдието срещу Visa. Освен това паралелно дело, включващо Mastercard и нейните методи за токенизация, наскоро приключи със споразумение.
Исканията на Министерството на правосъдието за граждански разследвания през този период се въртят около антитръстовия закон на Шърман – важна правна рамка, насочена към предотвратяване на монополни практики.
Visa представи инициативата си за токенизация още през 2014 г., въвеждайки система, при която традиционният 16-цифрен номер на сметката се заменя с уникален токен, достъпен само за Visa.
Намерението зад този ход беше да се защитят данните на картодържателите по време на предаването им между търговците и банките. От създаването си досега Visa е издала над 4 милиарда токена на повече от 13,000 търговци, включително на известни имена като Netflix, Microsoft и Fitbit на Alphabet.
Стимулирайки търговците с намалени такси за приемане на токенизацията, Visa подчерта повишената сигурност, която тя осигурява.
Освен ползите за сигурността, токенизацията оптимизира плащанията, като позволява на банките да актуализират карти с изтекъл срок на валидност, без да изискват ръчни актуализации от страна на клиентите.
Неотдавнашните корекции на таксите, въведени от Visa и нейните партньори, предизвикаха подновен интерес от страна на Министерството на правосъдието към токенизацията.
Забележително е, че съществуват различни проценти на корекциите за токенизирани и нетокенизирани плащания. Например, от април значимите предприятия ще плащат $1.38 на $100 за транзакции с конвенционални кредитни карти Visa, включващи периодични такси.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.