На провеждащата се в момента среща на върха в Йоханесбург беше подчертано решението на алианса БРИКС да използва местни валути за трансгранични транзакции между страните членки.
Сред различните валути, потенциално приложими за парични преводи, китайският юан се откроява като важен кандидат.
Ако се развие тенденция, при която все повече държави решат да се откажат от щатския долар и да участват в търговията, използвайки китайския юан, това може да доведе до намаляване на значението на щатския долар?
Бенн Стил, директор на отдела за международна икономика на Съвета за международни отношения, изрази мнение, че е малко вероятно китайският юан да представлява съществена заплаха за щатския долар.
Икономистът подчерта, че юанът съставлява по-малко от 3% от световните резерви, което рязко контрастира с дела на щатския долар от 59% във всички световни транзакции през 2023 г. Значителната разлика между двете валути предполага, че китайският юан може да не изскочи значително напред.
Стеил заяви:
Китайският юан, отговорен за по-малко от 3% от световните резерви, не представлява значително предизвикателство за господството на долара.
Освен това икономистът твърди, че шансовете други валути да изпреварят щатския долар на световната сцена са малки.
Той твърди, че основната заплаха за щатския долар произтича от действията на правителството на САЩ и Федералния резерв. Стийл смята, че лошите политически решения на тези институции могат да доведат до регресия на долара, като по този начин създадат възможности за конкуренция на други валути.
Стеил обясни:
Основният риск за господството на долара не се поражда от конкурентни алтернативи, а по-скоро от самото правителство на САЩ.
Той допълни:
Неотдавнашни инциденти като противопоставянето на тавана на федералния дълг и последвалото понижаване на рейтинга на Fitch Ratings са пример за неефективно управление.
Следователно, макар че чуждестранните валути може и да не представляват съществена заплаха за щатския долар, политиките, провеждани от правителството, представляват истинска опасност.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.