Начало » БРИКС: Защо е толкова важно присъединяването на шест нови държави

БРИКС: Защо е толкова важно присъединяването на шест нови държави

25.08.2023 7:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо е толкова важно присъединяването на шест нови държави

Коалицията на водещите нововъзникващи икономики БРИКС направи значителна крачка към разширяване на глобалното си присъствие и въздействие. 

Това развитие идва след съобщението, че още шест държави са получили покани да се присъединят като нови членове.

Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства получиха покани да станат пълноправни членове, считано от 1 януари следващата година.

Последният ход на консорциума е насочен към създаването на по-стабилен съюз на развиващите се страни, като по този начин се повишава капацитетът им да защитават интересите на Глобалния юг на международната сцена.

В навечерието на годишната среща на върха в Южна Африка над 40 държави изразиха силен интерес да станат част от групата БРИКС, като 23 от тях официално подадоха заявления за членство.

Изразявайки благодарност за силния интерес, проявен от страните от Глобалния юг към присъединяване към БРИКС, блокът направи изявление в рамките на декларацията „Йоханесбург II“, ратифицирана в последния ден на срещата на върха. В изявлението се разкрива, че шестте държави са били избрани, след като членовете на БРИКС са постигнали консенсус относно принципите, стандартите, критериите и процедурите, регулиращи процеса на разширяване. Конкретни подробности за тези критерии обаче не бяха оповестени.

Дани Брадлоу, професор в Центъра за развитие на стипендиите към Университета в Претория, коментира поканата, като заяви: „Намирането на общи черти между шестте държави, поканени да се присъединят към БРИКС, е предизвикателство, освен факта, че всяка от тях има значително влияние в съответния регион.“

Включването на Саудитска Арабия, Иран, ОАЕ и Египет привлече вниманието към Близкия изток като фокусна точка. Сануша Найду, старши научен сътрудник в Института за глобален диалог, отбеляза акцента върху Близкия изток и изтъкна ролята на Китай за улесняване на помирението между Саудитска Арабия и Иран – роля, която в миналото би била поета от страна като САЩ.

Неотдавнашното споразумение на Индия с ОАЕ за осъществяване на търговия с индийски рупии и емиратски дирхами вместо с щатски долар подчертава променящата се динамика в коалицията.Найду изтъкна „енергийно ориентирания“ характер на списъка за разширяване, като дори накара някои да се замислят с чувство за хумор дали той не трябва да бъде наречен „БРИКС плюс ОПЕК“. 

Анализаторите определиха Иран като потенциален бенефициент на търговска рамка, която се отдалечава от господството на щатския долар. Наем Джинах, старши изследовател в Института за стратегически размисъл в Мапунгупве, посочи, че участието на Иран означава, че той не е толкова политически изолиран, колкото САЩ биха искали.

Перспективата за увеличаване на двустранната търговия представлява икономическо предимство и потенциална спасителна линия за Иран.

Що се отнася до последиците от разширяването на БРИКС за западните държави и настоящия световен ред, анализаторите остават разделени. Въпреки че групата вече представлява по-голям дял от световното население и икономика, нейната сила се крие в потенциала ѝ да настоява за реформи в глобалните управленски механизми, като по този начин се превърне в значим участник в тези сфери.

Източник: Aljazeera

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тази държава забрани транзакциите с американски долари на територията на страната

В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.

19.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Павел Дуров с шокиращи разкрития за европейското правителство

Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.

19.05.2025 15:17 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай се освобождава от американски държавни облигации – какво следва?

Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.

19.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.