Желанието за увеличаване на ливъриджа при търговията с Биткойн (BTC) разкри присъщите на пазара уязвимости при рязко покачване на лихвените проценти.
В случая с BTC многобройни търговци се оказват принудени да ликвидират своите авоари, за да управляват дълговите си задължения, които се изострят от нарастващите лихвени проценти.
Не е изненада, че неотдавнашните мечи настроения около Биткойн са тясно свързани с избора на Федералния резерв на САЩ да поддържа по-високи лихвени проценти. Понастоящем много анализатори прогнозират, че потенциалната възходяща инерция на Биткойн може да бъде ограничена поради намерението на Федералния резерв да поддържа повишени лихвени проценти.
Очакванията са, че Федералният резерв ще обмисли значително намаляване на лихвените проценти само ако равнището на инфлацията спадне под прага от 2%.
Възможно е да мине значителен период от време, преди инфлацията да спадне до по-благоприятни нива. Следователно обстоятелствата, свързани с лихвените проценти, може да не са благоприятни за значителен скок на стойността на Биткойн, ако приемем, че всички други фактори останат постоянни. Независимо от това, то може да бъде повлияно от сценария за внезапна разпродажба на държавни облигации, което потенциално да принуди Федералния резерв да се намеси и да понижи лихвените проценти.
Въпреки че неотдавнашният срив доведе до свръхпродажба на Биткойн, това не е задължително да изключи възможността за по-нататъшно низходящо движение.
Възможно ли е стойността на Биткойн наистина да се понижи от сегашното си ниво? Неотдавнашният натиск от продажби ерозира нивото на рентабилност. По данни на Glassnode приблизително 61.47% от BTC адресите в момента са в печеливша позиция, което предполага потенциал за по-нататъшна корекция на пазара.
Освен това Биткойн балансът, държан на борсите, е спаднал под нивата, наблюдавани през юни, което подчертава намаляването на доверието на пазара. Въпреки тези наблюдения и намалената ценова точка търсенето на Биткойн, особено от страна на по-големи притежатели (китове), остава слабо.
При типичните сценарии значителното понижение на цените често предизвиква известно ниво на натрупване, което осигурява преходно облекчение.
Нека се задълбочим в някои прозрения от анализа на веригата, които предполагат възможност за бичи опити през следващите дни. Балансите на миньорите се увеличават, което показва, че BTC миньорите избират да задържат своите авоари в очакване на по-високи цени. Тази тенденция също така означава, че ситуацията не е достатъчно тежка, за да оправдае широкомащабна разпродажба. Забележително е, че Биткойн китовете, притежаващи над 1,000 BTC (изобразени в зелено), постепенно трупат още от 19 август насам.
Междувременно адресите в диапазона от 10,000 BTC се върнаха на нива от 13 август.
Това означава, че те са излезли преди срива и са акумулирали обратно, което предполага, че очакват известно повишение. Въпреки това тези констатации са обект на пазарни промени. В този случай съобщенията, свързани с лихвените проценти, определено трябва да бъдат в списъка с фактори, които да се наблюдават.
Докато Strategy се превърна в синоним на корпоративно натрупване на Биткойн, Coinbase избра различен път.
Биткойн се търгува стабилно над нивото от $100,000, което предизвиква нов оптимизъм сред инвеститорите, но и повишава предпазливостта сред анализаторите, които следят за потенциални сътресения в бъдеще.
Metaplanet засили ангажимента си към водещия дигитален актив, като си осигури $21.25 милиона чрез най-новата си емисия на облигации, която е 14-та поредна в серия от капиталови увеличения, свързани с агресивната крипто стратегия на компанията.
Биткойн достигна важен етап в борбата си срещу традиционните финансови индекси, като на 8 май стойността му спрямо S&P 500 достигна рекордно високо ниво от 17.725.