Неотдавнашният рязък спад в стойността на рублата имаше верижни ефекти върху валутния пазар в Казахстан, подчертавайки потенциала за разпространение на рисковете в съседните икономики, дори и в тези, които преди това са били считани за по-малко изложени на руските капиталови потоци.
Макар че рублата първоначално възстанови загубите си след извънредното заседание на централната банка, което доведе до значителен отскок спрямо долара, казахстанската тенге продължи да спада до петък. Валутата на Казахстан претърпя едно от най-значителните обезценявания в световен мащаб, отстъпвайки единствено на аржентинското песо.
Заместник-управителят на Казахската централна банка Алия Молдабекова отбеляза, че поевтиняването на тенге е до голяма степен реакция на отслабващата рубла. Въпреки краткото поскъпване с 2% в петък, в понеделник тенге остана относително стабилна.
Молдабекова призна за запазваща се връзка между рублата и тенге спрямо долара, но отбеляза, че корелацията е станала по-слабо изразена и линейна, отколкото преди.
В исторически план валутите на Русия и Казахстан се движеха в тандем поради силните икономически връзки. Тази тенденция обаче се промени след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Износът на енергия от Русия и намаленият внос стимулираха рублата, докато тенге следваше различна траектория, като през повечето месеци до юли набираше сила спрямо долара.
Неотдавнашното разминаване в корелацията на рублата и тенге може да се отдаде на развиващия се независим наратив на рублата и на отделни фундаментални фактори.
Изтичането на пари от Русия поради санкциите и войната се отрази благоприятно на икономиките на съседните държави, като доведе до раздуване на валутите им и стимулиране на растежа.
Молдабекова обясни, че неотдавнашната нестабилност на тенге е била изострена от ограничените продажби на валута на износителите и повишеното търсене на долари в период на значителни данъчни плащания.
Централната банка не откри съществени доказателства за шорт позиции на големи институционални инвеститори в местната валута; вместо това нерезидентите до голяма степен предпочитаха краткосрочни ценни книжа на тенге за вход.
С ход, показващ по-нататъшно отделяне от Русия, централната банка на Казахстан преустанови задължителното изискване държавните компании да продават част от валутните си приходи на вътрешния пазар. Междувременно Русия обмисляше затягане на капиталовия контрол, но предпочете неофициално споразумение с износителите.
Като цяло напоследък корелацията рубла-тенге отслабна, подчертавайки потенциала за разпространение на заразата, а икономическите промени и геополитическите събития изиграха значителна роля за формирането на техните траектории.
Източник: Bloomberg
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.