Китай изненада инвеститорите, като избира да не намали значителната лихва, която засяга ипотечните заеми. Това решение, според икономистите, може още повече да подкопае доверието в борещия се с проблеми сектор на недвижимите имоти в страната и негативно да се отрази върху втората по големина икономика в света.
Народната банка на Китай (PBOC) поддържа своя петгодишен лихвен ликвиден индекс (LPR) на нивото от 4.2%, но намали едногодишния LPR с 10 базисни точки, от 3.55% на 3.45%.
Въпреки че намалението на едногодишния лихвен индекс беше очаквано, липсата на действие по отношение на петгодишния индекс беше неочаквана.
Повечето анализатори, попитани от Reuters, прогнозират намаление от поне 15 базисни пункта в петгодишния индекс, който се използва като референтен лихвен индекс за ипотечните заеми.
Икономистите Джулиън Еванс-Причард и Зичун Хуанг от Capital Economics наричат резултата „разочароващ“ и вярват, че настоящите намаления на лихвите са недостатъчни, за да окажат съществено въздействие и че ще бъдат необходими по-значителни намаления, за да се стимулира търсенето на кредит.
Петгодишният лихвен индекс служи като референтна точка за заемане от търговските банки на техните най-добри клиенти, засягайки домакинствата и корпоративните заеми. Едногодишният индекс е важен за нови и съществуващи заеми, докато петгодишният индекс влияе на ценообразуването на дългосрочни заеми като ипотеки.
Липсата на намаление на лихвите има последици върху финансовите пазари. Акциите в Хонконг и континентален Китай, заедно с китайската валута отслабват в отговор. Индексите Hang Seng и Shanghai Composite са намалели, а китайският юан е поевтинял спрямо долара.
Китай се справя с предизвикателства извън кризата в сектора на недвижимите имоти, включително дефлация, намаляващи износи и значителна безработица сред младежта.
Първоначално икономистите очакваха спад на лихвите след намалението на Китай на лихвения индекс на средносрочните заеми (MLF). Тази връзка между MLF и лихвения индекс на заема правеше последните намаления на лихвите предсказуеми.
Въпреки това, дори ако намаленията на лихвите бяха отговаряли на очакванията, анализаторите на Goldman Sachs вярват, че те не биха били достатъчни да насърчат икономическия растеж.
Централната банка на Китай проведе дискусии с държавните комерсиални банки и правителствени агенции, за да се справи с политическата подкрепа.
Освен това UBS понижи икономическата си прогноза за Китай поради продължителните спадове на имотния пазар и намаляващото глобално търсене. Икономическата перспектива се влоши след април, със забавяния в различни сектори и нарастващия натиск върху пазара на недвижимите имоти.
Освен загрижеността за имотния пазар, съществуват притеснения и за дълговите бремена на големите китайски имотни разработчици като Country Garden и Evergrande.
Evergrande наскоро подаде документи за банкрут в Съединените щати, което добавя още една причина към загрижеността за по-широката криза.
В заключение, решението на Китай да не намали значимата лихва събуди тревоги за сектора на недвижимите имоти и по-широката икономика. Въпреки намаленията на лихвите и дискусиите за политика, предизвикателствата в усилията за оживяване на икономическия растеж и стабилизиране на пазара на жилища продължават.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.