Китай е изправен пред икономически предизвикателства, свързани със забавянето на растежа, спукването на балона на пазара на недвижими имоти и нарастващата безработица.
Макар мнозина да смятат, че тези трудности са част от цикличен модел, който страните изпитват, има и друга гледна точка, която предполага по-дълбока криза за Китай. Тази гледна точка вижда края на китайското икономическо чудо, белязано от слабост на валутата, спад на цените и финансово напрежение в жилищния сектор.
Тази криза потенциално може да наложи икономически реформи, които биха могли да влязат в противоречие с настоящия твърд политически контрол под ръководството на управляващата комунистическа партия, оглавявана от Си Дзинпин. Някои дори правят паралел с разпадането на Съветския съюз, въпреки че това сравнение е ограничено поради по-голямата икономика и глобалната интеграция на Китай.
Китай е значителен двигател на световния растеж, като през последното десетилетие е допринесъл за 41% от световния растеж, докато САЩ са допринесли за 22%, а еврозоната – за 9%. Въпреки това темпът на растеж на Китай намаля наполовина от предишните 8-9 % и може да продължи да намалява. Прогнозите се различават, като някои икономисти оценяват тенденцията на растеж на около 2% до края на десетилетието.
Пекин се стреми към по-бавен, но по-балансиран и устойчив растеж, като дава приоритет на икономическата стабилност пред незабавните мерки за стимулиране. Китайският модел на контролирана икономическа свобода и политическа репресия работи от края на 70-те години на миналия век и привържениците му твърдят, че той може да продължи с корекции.
В сравнение със Съветския съюз китайските лидери се поучиха от грешките, които допуснаха, като наблегнаха твърде много на отвореността (гласност) и недостатъчно на икономическото преструктуриране.
Преди това Китай даваше приоритет на икономическия растеж пред демократичното развитие и този подход показа успех. Данните обаче сочат, че икономическите предизвикателства продължават да съществуват от средата на 2010 г., дори преди Ковид пандемията.
Източник: TheGuardian
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.