Китай е изправен пред икономически предизвикателства, свързани със забавянето на растежа, спукването на балона на пазара на недвижими имоти и нарастващата безработица.
Макар мнозина да смятат, че тези трудности са част от цикличен модел, който страните изпитват, има и друга гледна точка, която предполага по-дълбока криза за Китай. Тази гледна точка вижда края на китайското икономическо чудо, белязано от слабост на валутата, спад на цените и финансово напрежение в жилищния сектор.
Тази криза потенциално може да наложи икономически реформи, които биха могли да влязат в противоречие с настоящия твърд политически контрол под ръководството на управляващата комунистическа партия, оглавявана от Си Дзинпин. Някои дори правят паралел с разпадането на Съветския съюз, въпреки че това сравнение е ограничено поради по-голямата икономика и глобалната интеграция на Китай.
Китай е значителен двигател на световния растеж, като през последното десетилетие е допринесъл за 41% от световния растеж, докато САЩ са допринесли за 22%, а еврозоната – за 9%. Въпреки това темпът на растеж на Китай намаля наполовина от предишните 8-9 % и може да продължи да намалява. Прогнозите се различават, като някои икономисти оценяват тенденцията на растеж на около 2% до края на десетилетието.
Пекин се стреми към по-бавен, но по-балансиран и устойчив растеж, като дава приоритет на икономическата стабилност пред незабавните мерки за стимулиране. Китайският модел на контролирана икономическа свобода и политическа репресия работи от края на 70-те години на миналия век и привържениците му твърдят, че той може да продължи с корекции.
В сравнение със Съветския съюз китайските лидери се поучиха от грешките, които допуснаха, като наблегнаха твърде много на отвореността (гласност) и недостатъчно на икономическото преструктуриране.
Преди това Китай даваше приоритет на икономическия растеж пред демократичното развитие и този подход показа успех. Данните обаче сочат, че икономическите предизвикателства продължават да съществуват от средата на 2010 г., дори преди Ковид пандемията.
Източник: TheGuardian
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.