Известната финансова институция UBS в момента е изправена пред значителна санкция, наложена от Министерството на правосъдието на САЩ заради участието ѝ в голямата финансова криза от 2008 г.
UBS е изправена пред огромна глоба: последиците от финансовата криза от 2008 г. продължават
Според съобщението на Министерството на правосъдието UBS се е съгласила да плати значителна сума от $1.435 милиарда под формата на глоби като част от споразумение за уреждане на спора, насочено към преодоляване на твърденията относно действията ѝ, свързани с подписването и издаването на ценни книжа, обезпечени с жилищни ипотеки (RMBS), през 2006 и 2007 г.
Твърди се, че UBS съзнателно е предоставила на инвеститорите неточна и подвеждаща информация за тези ценни книжа.
Правителството твърди, че UBS е била добре информирана за липсата на достатъчна подкрепа за стойността на имота за многобройни секюритизирани заеми, дори след като е извършила задълбочена проверка. Въпреки това банката е решила да пусне тези ценни книжа.
Министерството на правосъдието твърди, че много от кредитите, стоящи в основата на RMBS на UBS, не са спазвали установените стандарти за гарантиране на кредитите и банката е била напълно наясно с този факт.
Сега UBS става част от списъка на институциите, на които е наложено да платят глоби във връзка с кризата от 2008 г. В този списък фигурират имената на Bank of America, Barclays, Goldman Sachs и JPMorgan.
Както посочва Министерството на правосъдието, споразумението с UBS допринася за събирането от правителството на САЩ на общо малко над $36 милиарда под формата на санкции, свързани с кризата от 2008 г.
Въпреки това конкретни доклади сочат, че общите икономически загуби, понесени от домакинствата в резултат на това събитие, могат да достигнат $19.2 трилиона, без да се отчита инфлацията.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.