Неотдавнашните глобални събития показват, че страните от БРИКС обмислят да използват своите петролни и газови ресурси, за да укрепят собствените си валути.
Една от забележителните инициативи, предприети от БРИКС, е отказът от щатския долар при разплащанията в търговията с нефт и газ, като се предпочитат транзакции в местни валути.
Контролът върху доставките на петрол оказва значително влияние върху голяма част от световната търговия. БРИКС се стреми да намали зависимостта си от щатския долар, като насърчава другите държави да търгуват, използвайки съответните си местни валути.
Забележителен етап е използването на рупията от страна на Индия вместо на щатския долар за разплащане на сделките със суров петрол с ОАЕ. Тази тенденция се разпростира и върху трансграничните транзакции, при които Индия улеснява други държави в откриването на специални банкови сметки Vostro, за да улесни търговията в рупии.
Франция също демонстрира подобна промяна, като използва китайския юан за уреждане на търговия с втечнен природен газ (LNG) с Китай. За отбелязване е, че Русия вече извършва сделки в китайски юани за вноса на петрол в Китай и Саудитска Арабия, като последната също обмисля да приеме китайския юан за разплащане на петрол.
В заключение, петролът и газът могат да се превърнат в ключови активи за укрепване на местните валути, като същевременно се намали влиянието на щатския долар.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.