Индия и Обединените арабски емирства започнаха да осъществяват двустранна търговия, като използват съответните си местни валути.
По-специално, водещата индийска петролна рафинерия наскоро извърши плащане в рупии за закупуването на един милион барела петрол от близкоизточната държава, както бе потвърдено от индийското правителство в понеделник.
Плащането е извършено от Indian Oil Corp (IOC.NS) на Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), както се посочва в официално изявление, публикувано от индийското посолство в ОАЕ.
Това развитие на събитията следва предишна транзакция, включваща продажбата на 25 кг злато от базиран в ОАЕ износител на злато на индийски купувач на стойност приблизително 128.4 милиона рупии ($1.54 милиона).
Преминаването към търговия в рупии, а не в долари, набра скорост през юли, когато Индия и ОАЕ подписаха споразумение, целящо намаляване на разходите по сделките чрез премахване на необходимостта от конвертиране на долари.
По време на посещението на индийския министър-председател Нарендра Моди в ОАЕ двете страни се споразумяха и за създаването на връзка за плащане в реално време, за да улеснят по-гладкото извършване на трансгранични финансови трансфери.
Така общият обем на двустранната търговия между Индия и ОАЕ за финансовата 2022/23 г. достигна $84.5 милиарда.
Освен това Индия активно се интересува от разгръщането на подобни споразумения, използвайки местна валута в търговията с други държави, водена от стремежа си да засили износа на фона на забавянето на световната търговия.
Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.
Galaxy Digital се готви да навлезе на публичните пазари в САЩ, като целта е да бъде регистрирана на Nasdaq под тикера „GLXY“ още на 16 май.
Изпращането на криптовалути през няколко блокчейна все още може да изглежда като лабиринт — особено когато не е ясно към коя мрежа принадлежи даден адрес.
В ход, съчетаващ научна фантастика и криптовалути, проектът Worldcoin на Сам Алтман въвежда технологията си за сканиране на ириса в САЩ в мащабни размери.