Федералният резерв на САЩ издаде неочаквано предупредително съобщение до финансовите институции относно връзките им в PayPal и наскоро представената стабилна монета PYUSD.
Това съобщение на Фед е тясно свързано с банките, които се занимават с дейности в сферата на дигиталните активи.
Това развитие идва в момент, когато Федералният резерв засилва регулаторния си контрол върху криптовалутния сектор. Бившият председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Джон Рийд Старк окачестви действията на Федералния резерв като безпрецедентен скок на финансовите регулаторни мерки, насочени към целия спектър от начинания, свързани с криптовалути.
Banking Regulators Issue a Stern Warning to Any Bank Doing Business with PayPal, Continuing An Unprecedented Financial Regulatory Onslaught Against All Things Crypto.
The Federal Reserve just issued yet another announcement relating to any bank that has anything to do with the… pic.twitter.com/twfrsTBhi5
— John Reed Stark (@JohnReedStark) August 10, 2023
Регулаторният пейзаж, свързан с дигиталните активи в Съединените щати, постоянно представлява предизвикателство поради липсата на добре дефинирани стандарти. Правителствените органи демонстрират склонност да инициират съдебни производства, което създава несигурност за компаниите, целящи да оперират на американския пазар.
Понастоящем Федералният резерв на САЩ е издал консултативен документ, свързан конкретно с новата стабилна монета на PayPal. Тази стъпка е в съответствие с целта на регулатора да засили влиянието си в тази област. Бившият председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Джон Рийд Старк анализира последиците от тази неотдавнашна консултация.
Консултацията поставя сектора на дигиталните активи в обхвата на „програмата за надзор на нови дейности„, както е описано в съобщението.
Посочва се още, че щатските банки, в качеството си на членове на системата на Федералния резерв на САЩ, трябва да си осигурят разрешението на Фед, преди да се ангажират с дейности, включващи обезпечени с долари токени за улесняване на плащанията.
Старк обаче подчерта огромния характер на получаването на това разрешение. То зависи от способността на банката да изпълни конкретни оперативни критерии. Съответната банка трябва умело да управлява и ограничава рисковете, свързани с нейните операции, което налага прилагането на редица предпазни мерки.
Този ход има за основна цел да засили надзора върху банковите операции, особено по отношение на интегрирането на дигитални активи. Надзорната инициатива ще включва контрол върху свързаните с блокчейн партньорства, които банките установяват. В резултат на това тази инициатива поставя началото на по-всеобхватен федерален регулаторен подход към цялата индустрия на дигиталните активи.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.