Федералният резерв въведе нови мерки за засилване на надзора над банките, които извършват дейности, свързани с криптовалути и стабилни монети, тъй като пазарът на дигитални активи преживява рязък подем.
Тази инициатива, известна като „Програма за надзор на иновативните дейности“, има за цел да засили надзора над всички финансови институции в рамките на своята юрисдикция. Основният фокус на този засилен надзор ще бъде върху аспекти като криптовалутите, технологията на разпределената счетоводна книга и сътрудничеството с участието на нефинансови субекти, които предоставят финансови услуги.
Федералният резерв подчерта, че бързото развитие на иновациите носи присъщи рискове, които потенциално могат да нарушат стабилността както на банковите субекти, така и на по-широката финансова система.
Като се има предвид безпрецедентният характер на тези дейности, Фед призна важността на разглеждането на въпроси, свързани с регулаторното одобрение и потенциалните недостатъци в настоящите надзорни подходи.
Важно е да се отбележи, че тези иновативни дейности няма да бъдат разглеждани като отделна надзорна категория. Вместо това те ще бъдат безпроблемно интегрирани в съществуващите надзорни портфейли и наблюдавани заедно с установените екипи.
Банките, които подлежат на оценка, ще бъдат официално уведомени в писмен вид. Тази стратегия има за цел да насърчи иновативните практики, като същевременно гарантира сигурността на клиентите, банките и цялостното финансово благосъстояние.
Освен това от Фед подчертаха, че банковите институции няма да се сблъскат с неоправдани ограничения или обезкуражаване да предоставят услуги на определени категории или групи клиенти.
По отношение на стабилните монети Федералният резерв издаде и насоки за щатските банки под негов надзор, които възнамеряват да участват в операции със стабилни монети. На тези банки се препоръчва да прилагат протоколи за управление на риска, обхващащи аспекти като киберсигурност, ликвидност, защита на потребителите и предотвратяване на незаконни финансови дейности.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.