Наскоро националната валута на Русия достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар от началото на участието на страната в конфликта в Украйна.
Това е още един показател за затрудненията на страната, тъй като конфликтът продължава, а икономиката се бори със санкциите, наложени от западните държави.
От миналия петък рублата се колебаеше около границата от 96 пункта спрямо щатския долар. Това представлява най-достъпната оценка на руската валута от военната интервенция на президента Путин в Украйна през февруари предходната година, която предизвика временно понижение на рублата до 120 спрямо долара.
Рублата се откроява като една от най-слабо представящите се световни валути през годината, като отбеляза спад от приблизително 30% спрямо нивата, наблюдавани през януари, когато се търгуваше на нива от около 65 за долар.
През юли валутата преодоля значителен праг, който устройваше Кремъл, сигнализирайки за опасенията на пазара по отношение на Русия след краткотрайния опит за преврат на групата „Вагнер“ срещу президента Владимир Путин.
През изминалата година икономисти отправяха предупреждения за руската икономика, като приписваха предизвикателствата пред нея на санкциите и ескалацията на военните разходи. Налагането на ограничения върху търговията с петрол и природен газ доведе до 45% спад в приходите на Русия от енергоносители през първото тримесечие на годината.
За разлика от тях държавните разходи отбелязаха скок от 34%, в резултат на което през първото тримесечие Русия регистрира бюджетен дефицит от $29 милиарда. Това представлява спад от 107% в сравнение с отчетения през предходната година бюджетен излишък от $14 милиарда.
Руските власти възприеха позиция на непокорство в условията на продължаващия конфликт и санкциите. Путин дори заяви, че руската икономика може да отбележи растеж през тази година, като БВП може да надхвърли 2%. Тези оценки обаче бяха критикувани от специалисти от Йейл, които твърдят, че те се основават на избирателно подбрани икономически данни.
Те твърдят, че по-малко забележими статистически данни показват значително по-мрачни перспективи за руската икономика.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.