Начало » Други » Защо хегемонията на щатският долар ще продължи

Защо хегемонията на щатският долар ще продължи

08.08.2023 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо хегемонията на щатският долар ще продължи

Американският долар е световната резервна валута вече повече от 70 години и има редица фактори, които предполагат, че хегемонията му ще продължи в обозримо бъдеще.

Икономиката на САЩ все още е най-голямата в света. На американската икономика се пада над една четвърт от световния БВП и тя е най-отвореният и ликвиден финансов пазар в света. Това прави долара най-привлекателната валута за инвеститорите и централните банки по света.

Щатският долар е предпочитаната валута

Над 80% от международната търговия е деноминирана в долари и положението едва ли скоро ще се промени. Това е така, защото доларът се смята за стабилна и надеждна валута и е широко приет от бизнеса и правителствата по света.

Зелените пари са предпочитаната валута и в сектора на международния дълг. Повече от половината от световния дълг е деноминиран в долари и това също едва ли ще се промени скоро. Това е така, защото доларът се смята за сигурна валута и е широко приет от инвеститори и кредитори по целия свят.

Освен това щатският долар е най-широко използваната валута в международните финанси. Това е така, защото щатският долар се смята за стабилна и надеждна валута и се приема широко от банките и финансовите институции по света.

Предизвикателства пред долара

Разбира се, хегемонията на щатския долар се сблъсква с някои предизвикателства. Възходът на Китай е една от най-големите заплахи за господството на долара.

Китай е втората по големина икономика в света и бързо се превръща в основен играч в световната финансова система. Въпреки това страната все още има да извърви дълъг път, преди да успее да оспори позицията на щатския долар като световна резервна валута.

Друго предизвикателство пред хегемонията на щатския долар е възходът на дигиталните валути. Биткойн и другите криптовалути все още не са толкова широко приети от бизнеса и правителствата по света, но те биха могли да представляват дългосрочна заплаха за господството на долара.

Като цяло хегемонията на щатския долар вероятно ще продължи в обозримо бъдеще. Въпреки това има някои предизвикателства пред господството му, които биха могли да се появят през следващите години.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Четиригодишният крипто цикъл ще остане в историята според директора на Bitwise

Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.

25.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Strategy набира допълнителни $2.47 милиарда, за да купи още Биткойн

Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).

25.07.2025 17:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

AI се превърна в тайното оръжие на Gen Z за крипто търговия

Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.

25.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

3 основни причини за днешния спад на крипто пазара

Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.

25.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Защо хегемонията на щатският долар ще продължи”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.