Бразилия се колебае по отношение на идеята за разширяване на групата БРИКС, която понастоящем включва Русия, Индия, Китай и Южна Африка, тъй като се опасява, че това може да отслаби значението на алианса.
Въпреки това въпросът за приемането на нови страни членки вероятно ще бъде тема на обсъждане на предстоящата среща на върха.
Китай се застъпва за разширяване на БРИКС като средство за засилване на политическото си влияние, особено в условията на търговско напрежение със САЩ. Русия, която е изправена пред дипломатическа изолация заради действията си в Украйна, вижда в това възможност да създаде нови съюзи.
Южна Африка, настоящият председател на групата, вече проведе среща „Приятели на БРИКС“ през юни, за да се ангажира с държавите, които се интересуват от присъединяване. Дори Индия, която досега беше предпазлива по отношение на бързото разширяване, може би вече е по-отворена към идеята.
Бразилия обаче се опасява, че добавянето на нови членове може да размие сплотеността и авторитета на групата. Приблизително 30 държави са изразили интерес за присъединяване, като 22 от тях са подали официално заявление, включително Алжир.
По време на неотдавнашната среща на министрите на външните работи в Кейптаун бразилски официални лица обсъдиха въпроса, но не беше постигнат консенсус относно процеса по приемане на нови членове. Според мнозина е малко вероятно въпросът да бъде решен на срещата на върха този месец.
Едно от предложенията е новите членове да бъдат приети като страни партньори, което да им позволи да участват в срещите на върха, без да стават пълноправни членове, подобно на други международни организации.
Въпреки че Бразилия признава необходимостта от компромис в крайна сметка, тя е предпазлива по отношение на последиците за нейната роля в групата.
В миналото Бразилия разчиташе на Индия да оглави опозицията срещу разширяването, но изглежда, че Индия е смекчила позицията си по този въпрос.
Като цяло групата БРИКС е изправена пред продължителен дебат относно разширяването на членския си състав, а позицията на Бразилия ще бъде от решаващо значение за определяне на бъдещата посока на групата.
Източник: Reuters
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.