В четвъртък централната банка на Турция направи забележителен ход, като увеличи основния си лихвен процент с 250 базисни пункта до 17.5%.
Това действие, което се оказа под прогнозите на анализаторите, е част от продължаващите усилия на банката да се справи с двуцифрената инфлация.
В резултат на това развитие турската лира отбеляза лек спад от около половин процентен пункт спрямо долара, като обменният курс достигна 26.92. По-рано тази седмица лирата достигна ново рекордно ниско равнище от 26.9 спрямо долара, което предизвика безпокойство на пазара, тъй като се очакваше очакваното повишение на лихвения процент да бъде по-значително. През годината турската валута поевтиня с 30% спрямо долара.
През юни Турция повиши лихвения си процент за първи път от повече от две години насам, след като назначи политици, ангажирани с прилагането на икономическата ортодоксалност и справянето с инфлационните предизвикателства.
Забележително е, че Турция постепенно намали основния си лихвен процент от 19% в края на 2021 г. до 8,5% през март миналата година, което съвпадна с рязкото нарастване на инфлацията, която надхвърли 80% в края на 2022 г., преди да се успокои до малко под 40% през юни.
Конвенционалната икономическа мъдрост предполага, че повишаването на лихвените проценти помага в борбата с инфлацията, но турският президент Реджеп Тайип Ердоган, известен с противопоставянето си на лихвените проценти, последователно е предпочитал понижаването им, наричайки този инструмент „майка на всяко зло“.
Block Inc. (NYSE: SQ) официално се присъедини към S&P 500 на 23 юли, заменяйки Hess след придобиването й от Chevron на стойност $54 милиарда.
FTX Trading Ltd. и FTX Recovery Trust обявиха 15 август 2025 г. за официална дата на записване за следващия кръг изплащания.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.