Предстоящата среща на върха през август предоставя на алианса БРИКС възможност да проведе разговори за въвеждане на нова валута, обезпечена със злато.
Това развитие предизвика подем в сектора на благородните метали, като през последните дни цените достигнаха многомесечни върхове.
Основната цел на държавите от БРИКС е да се стремят към дедоларизация, но последиците от новообявената валута се простират отвъд отслабването на щатския долар. Въвеждането на тази валута вече започна да оказва влияние върху пазара на метали, но е важно да се разгледат дългосрочните ѝ ефекти.
В стремежа си да диверсифицират резервите си централните банки по света придобиват злато със забележителни темпове. Сред купувачите са няколко държави от БРИКС, включително Русия, Индия и Китай.
По данни на Световния съвет по златото значителен брой световни централни банки (71% от анкетираните) са изразили намеренията си да увеличат значително покупките си на злато през следващите шест месеца.
Очаква се този приток на търсене да достигне общо 700 метрични тона, равняващи се на $49 милиарда, до края на годината.
Очаква се с нарастването на покупките на злато стойността му да се повиши още повече, което ще затвърди позицията му на един от най-ценните метали в света. Следователно цените на други метали, като среброто, могат да изпитат отрицателно въздействие в противовес на увеличените инвестиции в злато.
Струва си да се отбележи, че през миналата година е регистрирано най-високото ниво на годишно търсене на злато от 1950 г. насам.
С въвеждането на новата валута на страните от БРИКС, подкрепена със злато и нейното влияние върху цените на благородните метали се очаква този рекорд да бъде надминат отново през следващата и по-следващата година.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.