Multichain, проект, фокусиран върху операциите в различни вериги, официално потвърди неотдавнашните слухове около задържането на главния изпълнителен директор на компанията Джаодзюн от китайските власти.
Проектът разкри, че китайските правоприлагащи органи са конфискували компютрите, телефоните, хардуерните портфейли и сийд фразите на Джаодзюн.
Въпреки че проектът използва многостранно изчисление за защита, сървърите, отговарящи за операциите му, са били управлявани чрез личния облачен сървърен акаунт на Джаодзюн.
Следователно, когато той е бил задържан, лицата, упълномощени да подписват транзакции, са загубили правата си за достъп. Това доведе до първоначална невъзможност проектът да се справи с техническите си предизвикателства.
Важно е да се отбележи, че както оперативните средства, така и средствата на инвеститорите са били под контрола на Джаодзюн и в момента са задържани от китайските власти.
Инженерите на проекта успяха да разрешат техническите проблеми на 4 юни, като получиха достъп чрез архивна информация, съхранявана на домашния компютър на Джаодзюн.
На 7 юли в рамките на мрежата е извършено необичайно движение на средства. Според проекта платформата на облачния сървър е регистрирала вход от IP адрес, разположен в Кунмин, Китай.
Както се съобщава от проекта, сестрата на Джаодзюн впоследствие е прехвърлила приблизително $220 милиона от останалите потребителски активи, предимно стабилни монети и Етериум токени, в нови портфейли под неин контрол.
Ситуацията се промени на 13 юли, когато китайските власти задържаха и сестрата на Джаодзюн, поради което проектът не е сигурен в статута на активите.
„Поради липсата на алтернативни източници на информация и съответните оперативни средства екипът беше принуден да преустанови дейността си„, обясниха от проекта.
От Multichain поясниха още, че през последните седмици са се въздържали да разкрият задържането на Джаодзюн поради местните закони и разпоредби.
Първоначално проектът посочи липсата на комуникация с главния изпълнителен директор като форсмажорно събитие, без да потвърди задържането му.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.