В предстоящата среща на върха в Южна Африка ще участват лидерите на петте държави от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Ставрос Николау от Бизнес съвета на БРИКС потвърди това по време на среща, проведена на 13 юли в Сандтън.
Имаше много дебати около евентуалното присъствие на руския президент Владимир Путин на срещата на върха, особено поради заповедта за арест, издадена срещу него от Международния наказателен съд (МНС) на 17 март.
Заповедта е свързана с твърдения за масово депортиране на украински деца в Русия. Като страна, подписала Римския статут, Южна Африка е длъжна да задържи Путин, ако това е възможно.
Тази ситуация постави пред дилема южноафриканския президент Сирил Рамафоса, който насърчава по-тесните връзки с Москва.
По време на заседанието на Бизнес съвета в Сандтън президентът Рамафоса потвърди, че срещата на върха ще се проведе като лично събитие, както съобщава Eyewitness News. Той подчерта, че слуховете за превръщането на срещата на върха в онлайн събитие са неверни, като заяви, че тя ще бъде лична среща.
Макар че президентът Рамафоса по-рано обяви, че срещата на върха ще се проведе физически, той не е засегнал пряко участието на Путин. Към 13 юли от 60-те поканени държавни глави 22 вече са потвърдили присъствието си, според Eyewitness News.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.