Алиансът БРИКС постига напредък в усилията си да намали влиянието на щатския долар като световна резервна валута.
Русия и Китай активно убеждават други държави да се откажат от щатския долар и да приемат предстоящата валута на БРИКС. Досега 19 държави са проявили интерес да се присъединят към алианса и да приемат новата валута. Сред тези държави е Саудитска Арабия, която официално е подала заявление за членство в БРИКС.
От 19-те заинтересовани страни 13 са подали официално заявленията си, а останалите шест са изразили желанието си да се присъединят неофициално. За да разширят още повече алианса, лидерите на БРИКС планират да включат пет нови държави в предстоящата среща на върха.
Освен това според информацията се обмисля включването на Саудитска Арабия в алианса още през следващия месец. Това решение до голяма степен е продиктувано от необходимостта Саудитска Арабия да окаже финансова подкрепа на Новата банка за развитие (НБР) на БРИКС и да установи трансгранични транзакции.
Като се има предвид, че Саудитска Арабия е най-големият износител на петрол за САЩ и Европа, доставяйки милиарди барели годишно, ако тя реши да изисква от Европа да урежда плащанията за петрол в новата валута на БРИКС, това може да има значително въздействие върху икономиката на САЩ.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.