Според икономиста Коку Агбо-Блуа от Societe Generale съществува голяма вероятност от предстоящ икономически спад в САЩ.
Агбо-Блуа, който е глобален ръководител на отдела за икономика, кръстосани активи и квантови изследвания във френския банков гигант смята, че Федералният резерв в момента се бори с последиците от прекомерното печатане на пари, продължаващия конфликт в Украйна и натрупването на спестявания в резултат на правителствената помощ през 2020 г.
По време на интервю за CNBC икономистът прогнозира значително забавяне на американската икономика през първото тримесечие на следващата година. Агбо-Блуа подчерта, че един от основните фактори, допринасящи за тази ситуация, е значителната сума, която правителствата са похарчили, за да поддържат икономиката, която умишлено е била спряна, за да се запази човешкият живот. Това представлява приблизително 10-15% от БВП на страната.
Освен това Агбо-Блоуа посочи войната в Украйна и нарушенията във веригата за доставки като фактори, допринасящи за потенциалната рецесия. Освен това той изтъкна значителното нарастване на излишните спестявания и явлението „алчна инфлация“, при което компаниите повишават цените над оправданото. Това е довело до исторически високи маржове на печалба през последното десетилетие.
Икономистът предполага, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвените проценти като мярка за борба с инфлацията. Въпреки това той смята, че това в крайна сметка ще доведе до увеличаване на безработицата и намаляване на търсенето на стоки и услуги, което в крайна сметка ще доведе до рецесия в икономиката.
Агбо-Блуа заяви, че централните банки трябва да предизвикат рецесия, за да повишат равнището на безработица и да предизвикат достатъчно търсенето, но според него условията за това все още не са налице.
Агбо-Блоуа очаква, че първоначалните индикатори за икономически спад в САЩ първо ще се проявят като спад в маржовете на печалбата на предприятията, последван от намаляване на потребителските разходи. Той твърди, че кумулативното въздействие на затягащите мерки неизбежно ще доведе до рецесия или забавяне на растежа в САЩ до първото тримесечие на следващата година и тези ефекти няма просто да изчезнат.
Въпреки че от Societe Generale не предвиждат рецесия в Европа, те предвиждат значително забавяне на икономическия растеж на континента.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.