Понастоящем европейските банки са водещи в глобалната надпревара за предоставяне на услуги за попечителство на Биткойни, с което демонстрират активната си позиция по отношение на дигиталните активи.
За разлика от тях американските банки са изправени пред регулаторни пречки, които възпрепятстват напредъка им в тази област.
Тъй като пейзажът на криптовалутите продължава да се развива, европейските институции правят значителни крачки в приемането на дигитални активи, въпреки предизвикателствата, пред които са изправени американските банки поради насоките, определени от Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC).
Класифицирането от SEC на криптоактивите на клиентите като пасиви представлява забележителна пречка за американските банки, докато европейските им колеги са предприеха проактивни мерки. Няколко големи европейски институции обявиха плановете си да предлагат услуги за попечителство на цифрови активи.
Deutsche Bank, виден играч в европейското банкиране, разкри намеренията си да предоставя този тип услуги в началото на 2021 г. и наскоро подаде заявление за лиценз за дигитални активи в Германия. CACEIS на Credit Agricole вече получи регистрация за попечителство на криптовалути във Франция, което допълнително затвърждава водещата позиция на Европа в надпреварата за попечителство на Биткойн токени.
BNP Paribas, известен френски банков гигант, навлезе в пространството за попечителство на криптовалути чрез стратегическо партньорство с Fireblocks, компания за попечителство на криптовалути. Освен това DZ BANK AG, една от най-големите германски банкови групи, обяви стратегическо сътрудничество с Metaco, доставчик на критична за сигурността инфраструктура за дигиталните активи.
Месечният доклад за Биткойн на Ark Invest за юни 2023 г. хвърля светлина върху тази тенденция, като подчертава, че приблизително 70% от предлагането на Биткойн в обращение е останало недокоснато в продължение на поне една година.
Това показва силна подкрепа от страна на дългосрочните притежатели и демонстрира нарастващо доверие в Биткойн като жизнеспособна дългосрочна инвестиция.
Освен това докладът на фондация FINRA за поколението Z и инвестирането разкрива значителна промяна в инвестиционните предпочитания на поколенията.
Според доклада 17% от представителите на Поколението Z (родените между 1997 и 2012 г.) вече инвестират в криптовалути, в сравнение със само 9% от представителите на Милениума (родените между 1981 и 1996 г.).
Този нарастващ интерес сред по-младите поколения вероятно ще стимулира търсенето на услуги за попечителство на криптовалути, като по този начин ще увеличи натиска върху американските банки да преодолеят регулаторните предизвикателства и да задоволят променящите се нужди на своите клиенти.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.