Според различни съобщения в местните медии и изявления на руското правителство Дума е приела закон, с който одобрява въвеждането на дигиталната рубла.
Както е посочено в текста на закона, Дума успешно преведе закона през трите задължителни четения, за да го придвижи за разглеждане от Съвета на федерацията и президента Владимир Путин.
Ако Путин одобри закона, Русия ще се превърне в най-голямата държава, която официално ще приеме дигитална валута на централната банка (CBDC).
Идеята за дигитална валута, емитирана от руското правителство, се обсъжда от няколко години. През ноември 2021 г. Reuters съобщи за пилотна програма, планирана да стартира през 2022 г.
През октомври 2020 г. Банката на Русия, централната банка на страната, публикува консултативен документ, в който се разглежда концепцията за дигитална рубла.
Според прессъобщение на руското правителство Банката на Русия ще управлява и контролира платформата за дигитална рубла, както е посочено в първоначалния консултативен документ.
Това развитие съвпада с проучване, проведено през 2022 г. от Банката за международни разплащания, което показва, че 93% от централните банки са изразили интерес да проучат някаква форма на CBDC.
Сред най-населените държави Нигерия вече е създала CBDC. Въпреки стартирането му през октомври 2021 г. обаче електронната валута се сблъска с отпор от страна на нигерийците. Въвеждането на електронната валута и последвалите ограничения за теглене на физически пари в брой доведоха до протести и затваряне на предприятия.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.