Паричният орган на Сингапур (MAS) предприе стъпки за забрана на програмите за кредитиране и стейкинг за инвеститори на дребно, с цел да подобри регулаторната рамка за криптоактивите.
Според неотдавнашни доклади от MAS са поискали от крипто борсите, работещи в Сингапур, да прехвърлят клиентски активи в тръстове. Тези борси трябва да се придържат към насоките и да завършат прехвърлянето на активите до края на 2023 г., в опит да защитят криптоактивите от потенциални кризи, подобни на инцидента с FTX.
Освен това Сингапур напредва към забрана на програмите за кредитиране и стейкинг за инвеститори на дребно. МАС започна дискусии по този въпрос през октомври миналата година и стигна до заключението, че е необходимо затягане на регулациите за операциите, свързани с криптоактиви.
MAS призна, че само регулациите не винаги могат да предпазят инвеститорите от загуби на високорискови и спекулативни пазари. Органът подчерта, че е важно клиентите да проявяват предпазливост, когато се занимават с търговски дейности.
Интересното е, че това развитие се случва в момент, когато други държави като Хонконг се стремят да привлекат засилено глобално участие в крипто пространството.
Финансовият надзорен орган също така изтъкна необходимостта доставчиците на услуги за дигитални платежни токени (DPT) да гарантират защитата на средствата на потребителите. Предложените правила изискват от компаниите редовно да наблюдават сетълмента на активите на клиентите и да поддържат актуални записи.
Освен това регистрираните крипто борси трябва да осигурят пълно отделяне на попечителската си функция от другите бизнес звена.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.