Начало » БРИКС: Още една държава с официална молба за присъединяване

БРИКС: Още една държава с официална молба за присъединяване

03.07.2023 8:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Още една държава с официална молба за присъединяване

Държавата с най-бързо разрастващото се БВП в Африка официално подаде молбата си за присъединяване към алианса БРИКС.

Наскоро Етиопия подаде официално заявление за присъединяване към алианса БРИКС. Говорителят на етиопското външно министерство Мелес Алем изрази оптимизъм и заяви, че се надяват на положителен отговор на кандидатурата си.

„Етиопия ще продължи да работи с международни институции, които могат да защитят интересите й“, добави той.

Близо 30 други държави, сред които Алжир, Аржентина, Бангладеш, Индонезия, Иран, Саудитска Арабия, Турция и ОАЕ, също изразиха интерес да се присъединят към БРИКС.

Етиопия е част от споразумението за свободна търговия AfCFTA, което премахва 96% от тарифите за вътрешна търговия между африканските държави (с изключение на Еритрея). Това дава възможност за снабдяване със стоки в цяла Африка, като улеснява производството, препродажбата на африканския пазар или износа. Етиопия може да се похвали с една от най-бързо развиващите се икономики в света и е втората по население държава в Африка.

Много държавни имоти от предишния режим са приватизирани или са в процес на приватизация. В близко бъдеще се предвижда и либерализация на финансовия сектор. Въпреки това някои сектори като телекомуникациите, финансовите и застрахователните услуги, услугите в областта на въздушния и сухопътния транспорт и търговията на дребно понастоящем се считат за стратегически и се очаква да останат под държавен контрол. Това може да се промени в зависимост от успеха на планираните усилия за либерализация.

С почти 50% от населението си на възраст под 18 години Етиопия е изправена пред предизвикателството да създаде достатъчно възможности за заетост, за да се справи с нарастването на образованата си работна сила. В резултат на изобилието от работна ръка страната привлича работни места в производствения сектор от азиатските и близкоизточните страни поради своята рентабилност.

Годишната среща на върха на БРИКС за 2023 г. е планирана да се проведе в Йоханесбург от 22 до 24 август. Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса ще участва в консултации с други лидери на БРИКС, за да уточни подробностите за събитието, както заяви говорителят на президента на Южна Африка Винсент Магвения по време на брифинг за медиите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Злато, криптовалути и Китай – новите дестинации за най-богатите инвеститори в Азия

Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.

15.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Анти-крипто кампанията на Гари Генслер е била с цел политическо оцеляване, според конгресмен

Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.

15.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Standard Chartered си партнира с FalconX за разширяване на достъпа до криптовалутите за институционални клиенти

Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.

15.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle очаква своето IPO – крипто стартъпите са си осигурили близо $6 милиарда в инвестиции

Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.

15.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
7 Отговори на “БРИКС: Още една държава с официална молба за присъединяване”
  1. Иванов,

    Само вижте какви неандерталски държави искат в Брикс и си мислят че ще бъде по различно но и там ще си има иерархия,тоест силните ще диктуват на слабите,фашистка русия,Китай,и някой богати емирства Саудитска арабия

    • Мечо пуххх,

      Четете, Г-н Иванов.
      Неандерталци станахме ние, дето си внасяне храната от чужбина. И заради такива, като ВАС, дето гласуват за крадливи е ни “ политици“.
      Виждал сте вие, неандерталци?
      Гледайте се преди да пишете глупости и мислете, още е безплатно

  2. Иванов много си умен браво то нали сега с великите сащ с миризливия им долар всичко е бит тамън и нищо не диктуват нали ?
    Нито има златно покритие нито си плащат дълга от 36 трлн.а напротив всички други държави им го плащат познай как .
    А за войни имат да дават милиарди нали ?
    И никакви санкции за тях за всичките им войни .
    Налагат и натрапват на тяхното , че уж било демокрация , право на избор и свобода на словото ама друг път . А БРИКС ще са по добре защото няма да важат санкции и паричната им единица ще е обезпечена с злато .
    Задай си въпроса от къде идват финансовите кризи, отровата кемтрейлс, ГМО боклука , и най много войни по света кой ги прави и защо убиха Кадафи и Саддам без да ми излизаш с израза ама те били диктатори защото истината е много по друга

    • Хубаво е, че сте 25% общо. От путьо вземате евра, за да тролите, не щете рубли, юани и рупии.

  3. Това е интересна игра, в която всеки се мъчи да вземе от другия нещо с реална стойност (петрол, жито или нещо друго), а да си плати със собственоръчно напечатани хартийки. Руснаците вече се набълбуката с индийски рупии до козирката и сега се чудят какво да ги правят. На въпроса „какво ще ми дадеш срещу етиопски/никарагуански/нигерийски и т.н. пари, отговорът е … сетете се сами.

  4. Хахаа,икономиката на Русия е по – слаба от икономиката на Калифорния…При това тя даде,,по наем“ за 50 години почти 4 млн.кв.км в Далечния изток на Китай,включително и езерото Байкал,което китайците започнаха да източват веднага защото е чиста питейна вода…Технически тези територии са китайски,но са заграбени от Русия преди повече от 100 години…Ха,сега се сетете дали китайците ще върнат тези ,,под наем“ земи…Справки по руските сайтове,там беснеят,но нищо не могат да направят…

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.