Понастоящем икономиката на Съединените щати е изправена пред несигурна ситуация поради очертаващата се криза с тавана на дълга, която може да предизвика срив на пазара.
Прекомерните дискреционни разходи представляват значителен риск, тъй като могат да доведат до рязък спад на пазарите. Това, от своя страна, може да доведе до рецесия за други държави, които държат щатския долар като своя резервна валута. Към опасенията се прибавят и дискусиите в рамките на алианса БРИКС относно въвеждането на нова валута, което може допълнително да подкопае перспективите на щатския долар.
Редица финансови сектори в САЩ разчитат на използването на щатския долар за глобални транзакции на стоки и услуги и всяко отрицателно въздействие върху долара може да има далечни последици.
Ако новата валута, въведена от алианса БРИКС, спечели доверие и се утвърди на световните пазари, това би могло да насочи щатския долар по пътя на спада. Освен това Съединените щати ще бъдат изправени пред предизвикателства при финансирането на дефицита си, което ще отслаби позициите им на международната сцена.
Няколко финансови сектора в САЩ биха могли да понесат основната тежест на това развитие, което може да доведе до ефекта на доминото от икономически кризи.
Понастоящем приблизително осем финансови сектора в САЩ са податливи на въздействието на новата валута на БРИКС.
Тези сектори включват банковото дело и финансите, петрола и газа, суровините, производството и потреблението, технологиите, туризма и пътуванията, валутния пазар и международната търговия.
Като се има предвид тясната им връзка с щатския долар, всяка промяна в геополитическия пейзаж може значително да наруши тези отрасли. Освен това удар върху банковия и финансовия сектор може да има странични ефекти върху пазара на суровини.
По подобен начин ефектът на доминото би могъл да се отрази на валутния пазар и международната търговия, което ще направи предизвикателство за американския долар да запази статута си.
Освен това намаляването на силата на щатския долар може да доведе до намаляване на производството и потреблението. Също така, ако валутата на страните от БРИКС бъде приета за разплащане на сделките с нефт и газ, това ще окаже допълнително отрицателно въздействие върху щатския долар. Следователно може отчасти да се каже, че съдбата на долара и американската икономика зависи от това колко ефективно алиансът БРИКС ще позиционира новата си валута.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.