В интервю за RIA Novosti изпълнителният директор на МВФ за Русия, Алексей Можин спомена, че тенденцията на дедоларизация набира скорост поради политиките и действията на Вашингтон.
По-специално той обясни, че политиките и действията на Вашингтон са принудили държавите по света да търсят алтернативи на американския долар, като отбеляза, че все повече държави увеличават използването на алтернативни валути, особено на китайския юан, при трансгранични транзакции.
Според Можин, макар че дедоларизацията няма да се случи веднага, процесът вече е започнал, което води до постепенно намаляване на господстващото положение на долара. Той също така изтъкна, че някои официални представители на САЩ са изразили загриженост за потенциалната загуба на статута на долара като световна резервна валута.
Световното господство на щатския долар се обяснява с липсата на конкуренция, тъй като повечето международни транзакции и депозити се извършват в долари.
Неотдавна министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че финансовите санкции могат да допринесат за отслабването на доминацията на долара, а сенатор Ранд Пол предупреди за упадъка на хегемонията на долара, отчасти поради външната политика на САЩ, която сближава противниците.
Можин твърди още, че е „погрешно“ правителството на САЩ да използва долара единствено за своите национални интереси и да налага икономически и финансови задължения на други държави, което води до широкото му използване в световен мащаб.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.