Изпълнителният директор за Русия на Международния валутен фонд (МВФ) подчертава, че недопускането на някои държави до световната платежна система е накарало много държави да търсят алтернативна валута.
Използването на икономически и финансови санкции от страна на САЩ и техните съюзници срещу Русия заради участието ѝ в Украйна се разглежда като средство за наказание.
Тези санкции, наложени през март 2022 г., замразиха около $300 милиарда от руските резерви и откъснаха руските банки от SWIFT – системата за трансгранични плащания, доминирана от долара и еврото.
Според служителя на МВФ прилагането на санкциите като инструмент води до по-фрагментирана глобална икономика. Това използване на долара като оръжие е накарало няколко държави да търсят алтернативи при осъществяването на международната търговия, като по този начин заобикалят американската валута.
Забелязва се, че Иран, Бразилия и Саудитска Арабия вече преминават към юани за търговия както с Китай, така и с други държави.
В последните доклади се посочва, че Китай е сключил споразумения с множество държави за уреждане на глобални сделки на стойност $582.3 милиарда в юани, с цел да заобиколи долара.
Освен това главният изпълнителен директор на втората по големина банка в Русия изказа предположение, че юанът може потенциално да надмине долара, като се имат предвид усилията на Китай да облекчи валутните си ограничения.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.