Наскоро мениджърът на активи BlackRock подаде заявление за регистрация на спот Биткойн борсово търгуван фонд (ETF). Сега обаче основната пречка за преодоляване е регулаторното одобрение.
Вследствие на това анализатор изрази мнение, че регистрацията на такъв ETF от страна на BlackRock има 50% шанс да получи одобрение от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).
Старши анализаторът на Bloomberg, Ерик Балчунас смята, че новият ETF има еднаква вероятност да получи така желаното одобрение. Освен това Балчунас предполага, че регулаторното приемане на традиционните финанси в областта на дигиталните активи може да бъде стратегически ход за поддържане на тяхната репутация.
Another reason we give spot bitcoin ETF approval 50% chance is our senior legal analyst @NYCStein gives Grayscale a 70% chance of winning case against SEC, who could approve BlackRock’s ETF as way to save face using trusted ‘adult’ TradFi cos & stick it to Grayscale via @JSeyff pic.twitter.com/pHydOcpuQo
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) June 27, 2023
Въпросът за регулирането отдавна е предизвикателство в сектора на дигиталните активи. Съединените щати постоянно се борят с установяването на ясни правила за пазара от самото му създаване.
Сега, когато традиционните финансови субекти се стремят да навлязат в пространството, фокусът се измества върху потенциалното одобрение на техните инициативи.
Въпреки това, твърдението, че наскоро обявеният BlackRock спот Биткойн ETF има 50% шанс за одобрение от SEC, заслужава внимание. Това се дължи най-вече на историческото нежелание на SEC да разреши Биткойн ETF, като при предишните откази се позоваваше на опасения за манипулиране на пазара.
От друга страна, Балчунас прави връзка между резултата от заявлението на BlackRock и текущото дело Grayscale. Той спомена, че анализаторът на Bloomberg, Елиът Стиен е определил 70% вероятност за успех на делото на Grayscale срещу SEC. Следователно решението относно ETF на BlackRock може да бъде повлияно от това развитие.
Изборът на думите на Балчунас е интригуващ, тъй като той предполага, че SEC може да избере приемането на утвърдени традиционни финансови играчи, за да запази репутацията си, вместо да приеме децентрализираните финанси.
Въпреки това той подчерта продължаващото напрежение между регулаторните органи и сектора на дигиталните активи, като не се вижда непосредствено решение за съвместното им съществуване в полза на индустрията.
Ходът на BlackRock изглежда е предизвикал надпревара за Биткойн ETF-и. Вследствие на тяхната кандидатура, друга голяма компания за управление на активи, Fidelity, също обяви, че се подготвя да подаде своето заявление за Биткойн ETF. Това показва нарастващия интерес на значими мениджъри на активи към навлизане в сектора на дигиталните активи.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.