Инвеститорите нервно оценяват последиците от краткотрайния бунт на наемническата група "Вагнер", който остави руския президент Владимир Путин в отслабена позиция.
Макар че съществуват опасения относно последиците от това въстание за световните пазари, някои смятат, че то може да бъде по-скоро „не-събитие“ при възобновяване на търговията. Марк Чандлър, управляващ директор в Bannockburn Global Forex, отбелязва, че макар Путин да изглежда слаб, той често е бил подценяван.
Възможността за по-нататъшни вътрешни размирици в страната с най-голям ядрен арсенал обаче поражда опасения. Няма ясен претендент, който да замени Путин, било то чрез избори или преврат, въпреки че властта му изглежда все по-разклатена.
При бунта, ръководен от ръководителя на „Вагнер груп“ Евгений Пригожин, наемническата сила пое контрола над южната военна централа на Русия в Ростов на Дон без особена съпротива. Въпреки това той спря на малко повече от 120 мили от Москва, тъй като Пригожин внезапно се оттегли от поста си в рамките на сделка, която ще го изпрати в Беларус и ще свали обвиненията срещу него.
Анализаторите предупредиха, че продължителните сътресения могат да доведат до бягство към качеството на пазарите, като инвеститорите ще търсят активи като американските държавни облигации, щатския долар, японската йена, швейцарския франк и златото.
Бързото разрешаване на бунта обаче може да намали значението на въздействието му върху цените на петрола и други пазари.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. се наблюдават значителни колебания на стоковите и финансовите пазари. Нахлуването предизвика глобален енергиен шок, като фючърсите върху суровия петрол и цените на природния газ рязко се повишиха. Оттогава обаче цените на енергията се понижиха, а въпреки санкциите и ценовите ограничения доставките на руски суров петрол останаха стабилни.
Макар че геополитическите сътресения, засягащи големи производители на петрол, обикновено водят до средно 8% увеличение на фючърсите на суров петрол, бързото разрешаване на бунта в Русия прави малко вероятно такова значително увеличение на цените. Въпреки това геополитическият риск, произтичащ от вътрешната нестабилност в Русия, се засили.
Инвеститорите наблюдават внимателно пазарната волатилност, като се опасяват от конфликта в Украйна, променящата се динамика на властта сред държавите от Г-8 и възможността за глобална рецесия. Сдържаното пазарно представяне през последните седмици и ралито на индекса S&P 500 породиха опасения за самодоволство сред някои пазарни наблюдатели.
Като цяло бунтът в Русия създаде несигурност на световните пазари, но крайното му въздействие остава неясно. Продължаващата война в Украйна отслаби Русия и повдигна въпроси относно стабилността на Путин, но засега няма ясен негов заместник. Потенциалът за по-нататъшни вътрешни размирици и борби за власт в Русия засилва непредсказуемостта на ситуацията.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.