Начало » Икономиката на Германия завлича Европа надолу

Икономиката на Германия завлича Европа надолу

26.06.2023 17:30 4 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Германия завлича Европа надолу

В миналото производственият сектор на Германия изигра значителна роля за излизането на страната от рецесията, тъй като имаше голямо световно търсене на висококачествени продукти. Поради комбинация от краткосрочни и структурни проблеми обаче това вече не е така.

Производителят на печатни машини Heidelberger Druckmaschinen, базиран в Германия, е сред някои от германските компании, които обмислят да преместят част от дейността си в Северна Америка.

Тази промяна в стратегията е обусловена от отслабването на германската икономика, което се дължи най-вече нa зависимостта на страната от производството.

Един от факторите, допринасящи за икономическата слабост на Германия, е значителното увеличение на цените на енергията, което доведе до нарастване на производствените разходи. Освен това нарастващите инфлация и лихвени проценти в световен мащаб затрудняват чуждестранните потребители да си позволят по-високите цени на германските стоки.

В резултат на това Германия се счита за неконкурентоспособна като място за бизнес в периоди на слабо глобално търсене.

Енергоемките части на германския производствен сектор бяха особено засегнати, когато руската инвазия в Украйна наруши доставките на природен газ, тъй като Русия е източник на повече от половината от вноса на природен газ в Германия.

Вследствие на това през април производственият сектор отбеляза 12.9% спад на производството в сравнение с предходната година. За разлика от тях общото фабрично производство в еврозоната леко се увеличава през същия период.

Китай – важен пазар за германските компании – също допринесе за икономическата слабост на Германия. Поради Covid-19 пандемията и по-бавното от очакваното възстановяване Китай не оказа същата подкрепа, както в миналото.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия се сви с 0.5% през първото тримесечие на 2023 г., с което тя стана единствената страна сред държавите от Г-20, освен Русия, която отбеляза спад на БВП.

Според мнозина тази слабост на германската икономика изигра роля за изпадането на еврозоната в рецесия в началото на годината.

Спадът в конкурентоспособността на германската промишленост не може да се припише единствено на Русия или Китай. Страната е изправена и пред структурни предизвикателства, включително скъпоструващия преход към възобновяеми енергийни източници, промените в глобалните вериги за доставки и недостига на квалифицирани работници. Тези фактори увеличават трудностите и разходите за производство на стоки в Германия.

В отговор на тези предизвикателства някои германски компании обмислят да преместят производството и работните си места в чужбина. Например BASF, най-големият германски производител на химикали, планира да затвори част от завода си в Лудвигсхафен и да премести производството си на други места, като Белгия и Франция.

Проучване, проведено от Федералната асоциация на германската промишленост, разкри, че 16 % от малките и средните предприятия вече активно преместват част от производството си и работните си места в чужбина, а други 30 % обмислят това.

Голямата зависимост на Германия от производството и износа я отличава от другите големи развити икономики, наподобявайки ролята на Китай като световна работилница. През 2021 г. производството съставлява 19% от БВП на Германия, което е приблизително два пъти повече, отколкото в Съединените щати, Обединеното кралство или Франция. Освен това по-голям дял от германската работна сила е зает в заводите в сравнение с други държави от Г-7.

В продължение на десетилетия Германия постоянно отчита излишък в износа и в началото на века е най-големият износител на стоки в света, изпреварвайки Китай и Съединените щати. От 2016 г. насам обаче експортният излишък се свива и през 2022 г. достига най-ниското си равнище от 2000 г. насам, според правителствената статистика.

Тъй като производственият сектор е изправен пред предизвикателства, германската икономика не е в състояние да разчита на потреблението и услугите, за да компенсира спада. Неотдавнашната рецесия в страната беше отчасти обусловена от намаляването на разходите на домакинствата поради нарастващите разходи за храна и енергия.

Макар че някои икономисти очакват, че намаляващите темпове на инфлация и нарастващите заплати ще осигурят на домакинствата повече разполагаем доход през втората половина на годината, цялостната перспектива пред икономиката на Германия ще зависи в голяма степен от глобалното търсене на нейния износ и от траекторията на китайската икономика.

Въпреки че германските заводи все още имат значителен обем неизпълнени поръчки в резултат на свързаните с пандемията смущения, от началото на 2022 г. новите поръчки намаляват. Ако глобалните икономически перспективи се влошат, е възможно някои поръчки да бъдат отменени, което ще окаже допълнително въздействие върху производствения сектор на Германия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.