Ръководител на Европейската централна банка (ЕЦБ) изрази сериозна загриженост относно дигиталните активи, заявявайки, че нововъзникващият клас активи е рисков и не носи никакви обществени ползи.
Говорейки на панелна дискусия за бъдещето на криптоактивите по време на 22-рата годишна конференция на Банката за международни разплащания, Фабио Панета, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, затвърди мнението си, че търговията с дигитални активи наподобява форма на хазарт.
Панета заяви, че законодателите трябва да се въздържат от одобряване на крипто индустрията. Вместо това той се застъпи за строг контрол и установяване на всеобхватни регулаторни стандарти.
… поради ограниченията си криптовалутите не са се превърнали в иновативна и стабилна финансова форма, а са се трансформирали във вредна такава. Крипто екосистемата страда от пазарни неуспехи и отрицателни външни ефекти и без подходящи регулаторни гаранции тя със сигурност ще се сблъска с по-нататъшни смущения.
Политиците трябва да бъдат предпазливи в подкрепата си за индустрия, която все още не е произвела никакви обществени ползи, докато все повече се опитва да се интегрира в традиционната финансова система.
Подобна интеграция има за цел да придобие легитимност в рамките на системата и да се възползва от нея. Вместо това регулаторите следва да подложат криптовалутите на строги регулаторни стандарти, да се справят с техните социални разходи и да класифицират нездравите крипто модели като това, което те наистина са: форма на хазарт.
Панета продължи да изтъква това, което той възприема като слабости на дигиталните активи, включително ограниченията при прехвърлянето на криптовалути, липсата на вътрешна стойност и централизираната инфраструктура на пазара.
Изпълнителният директор на ЕЦБ заключи, че публичният сектор трябва да подкрепи инициативите на правителствата за разработване на дигитални валути на централните банки (CBDC).
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.