Ръководител на Европейската централна банка (ЕЦБ) изрази сериозна загриженост относно дигиталните активи, заявявайки, че нововъзникващият клас активи е рисков и не носи никакви обществени ползи.
Говорейки на панелна дискусия за бъдещето на криптоактивите по време на 22-рата годишна конференция на Банката за международни разплащания, Фабио Панета, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, затвърди мнението си, че търговията с дигитални активи наподобява форма на хазарт.
Панета заяви, че законодателите трябва да се въздържат от одобряване на крипто индустрията. Вместо това той се застъпи за строг контрол и установяване на всеобхватни регулаторни стандарти.
… поради ограниченията си криптовалутите не са се превърнали в иновативна и стабилна финансова форма, а са се трансформирали във вредна такава. Крипто екосистемата страда от пазарни неуспехи и отрицателни външни ефекти и без подходящи регулаторни гаранции тя със сигурност ще се сблъска с по-нататъшни смущения.
Политиците трябва да бъдат предпазливи в подкрепата си за индустрия, която все още не е произвела никакви обществени ползи, докато все повече се опитва да се интегрира в традиционната финансова система.
Подобна интеграция има за цел да придобие легитимност в рамките на системата и да се възползва от нея. Вместо това регулаторите следва да подложат криптовалутите на строги регулаторни стандарти, да се справят с техните социални разходи и да класифицират нездравите крипто модели като това, което те наистина са: форма на хазарт.
Панета продължи да изтъква това, което той възприема като слабости на дигиталните активи, включително ограниченията при прехвърлянето на криптовалути, липсата на вътрешна стойност и централизираната инфраструктура на пазара.
Изпълнителният директор на ЕЦБ заключи, че публичният сектор трябва да подкрепи инициативите на правителствата за разработване на дигитални валути на централните банки (CBDC).
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.