Начало » Забрана на криптовалутите може да не е добро решение в дългосрочен план – МВФ

Забрана на криптовалутите може да не е добро решение в дългосрочен план – МВФ

27.06.2023 11:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Забрана на криптовалутите може да не е добро решение в дългосрочен план – МВФ

Според неотдавнашно изявление на Международния валутен фонд (МВФ) пълната забрана на криптоактивите може да не е ефективно дългосрочно решение за страните за управление на рисковете.

Въпреки че някои държави са избрали да забранят криптоактивите поради свързаните с тях рискове, МВФ смята, че този подход може да не доведе до желаните резултати в бъдеще. Вместо това организацията препоръча на държавите от Латинска Америка и Карибския басейн да се съсредоточат върху преодоляването на факторите, които стимулират търсенето на криптовалути, като например неудовлетворените нужди на гражданите от дигитални плащания.

Освен това МВФ препоръча да се работи в посока повишаване на прозрачността чрез включване на транзакциите с криптоактиви в националната статистика.

Като се има предвид, че рисковете, свързани с криптовалутите, варират в различните държави, МВФ предложи стратегия, която има за цел да намали тези рискове, като същевременно се възползва от потенциалните ползи от технологичните иновации, свързани с криптоактивите.

Струва си да се отбележи, че настоящата позиция на МВФ се различава от предишната им позиция относно забраните за криптоактиви.

В изявление, направено през февруари, след заседание на изпълнителния съвет, МВФ призова за координиран отговор, за да се отговори на опасенията относно потенциалното подкопаване на глобалната парична система от крипто.

Макар че МВФ призна, че пълните забрани на криптовалутите не са идеалното решение, някои директори смятат, че забраната на криптоактивите не трябва да се пренебрегва напълно.

Според проучванията на МВФ Латинска Америка и Карибският басейн са водещи в приемането на дигитални активи. Държави като Бразилия, Аржентина, Колумбия и Еквадор са сред първите 20 държави в света по отношение на приемането на криптовалути.

През 2021 г. Ел Салвадор влезе в заглавията на вестниците, като предостави на Биткойн статут на законно платежно средство. Освен това други държави в региона постигат значителен напредък във въвеждането на дигитални валути на централните банки (CBDC), за да насърчат финансовото приобщаване и да намалят разходите за трансгранични плащания, както подчертава МВФ.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Трилиони в държавен капитал чакат яснота по отношение на криптовалутите в САЩ

Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.

11.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Великобритания се стреми да доминира в дигиталните финанси с план за регулиране на криптовалутите

Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.

11.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Реформата за стабилните монети се бави в Сената – какви са причините?

Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.

09.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.