Инвестирането в Китай може да представлява предизвикателство за много инвеститори поради сложния политически пейзаж на страната и обтегнатите ѝ отношения със САЩ.
Китай обаче предлага и широк спектър от възможности за инвестиции в сектори като електронната търговия, технологиите, игрите и електрическите превозни средства. Сред известните китайски компании, които привличат вниманието на инвеститорите, са Alibaba, Baidu, Tencent Holdings, JD.com, PDD Holdings, Li Auto и XPeng.
Въпреки че инвестирането в Китай има положителни аспекти, като например потенциала за растеж и стабилната екосистема, има и фактори, които правят ситуацията трудна за ориентиране.
Пекин има история на внезапни промени в политиката и строги регулации, които могат да имат значителни последици за компаниите и техните инвеститори.
Например неотдавнашните репресии на Китай срещу големите технологии доведоха до негативни резултати за компании като DiDi Global.
Геополитическото напрежение между Съединените щати и Китай допълнително усложнява инвестиционния пейзаж. Въпреки че бяха положени някои дипломатически усилия за подобряване на отношенията, въпроси като продължаващата война за чипове остават нерешени.
Съединените щати, заедно с Япония и Нидерландия, предприеха стъпки за противодействие на доминиращата роля на Китай в полупроводниковата индустрия, като се позоваха на опасения за националната сигурност.
В отговор, китайското правителство изрази загриженост относно сигурността на някои чуждестранни продукти, като например тези, произвеждани от Micron Technology и посъветва операторите на критична информационна инфраструктура да се въздържат от закупуването им.
От съществено значение е инвеститорите да вземат предвид тези сложни обстоятелства и потенциални рискове, когато вземат инвестиционни решения, свързани с Китай.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.