Английската централна банка предприе неочакван ход, като повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта, отбелязвайки 13-тото си поредно увеличение, тъй като се бори с продължаващата инфлация.
Това решение, с което основният лихвен процент на банката достигна 5%, противоречи на пазарните прогнози за по-малко повишение. В резултат на това паундът отслабна спрямо долара, а доходността на британските държавни облигации леко се понижи.
Последните данни разкриха, че годишната инфлация на потребителските цени във Великобритания се е запазила на равнище от 8.7% през май, което затвърди очакванията за ново повишение на лихвения процент. През май базисната инфлация (изключваща волатилните цени на енергията и храните) достигна най-високото си равнище от март 1992 г. насам, като възлезе на 7.1% на годишна база. Икономистите коригираха прогнозите си, очаквайки по-нататъшно затягане на паричната политика.
Комитетът по парична политика (MPC) посочи, че ще следи отблизо устойчивия инфлационен натиск, който включва условията на пазара на труда и нарастването на заплатите. Ако този натиск продължи, ще се наложи допълнително затягане на паричната политика. Политиците са изправени пред предизвикателството да намерят баланса между ограничаването на инфлацията чрез затягане на паричната политика и избягването на ипотечна криза и рецесия.
MPC призна, че пълното въздействие на увеличението на лихвените проценти ще се усети след време поради преобладаващия дял на ипотечните кредити с фиксиран лихвен процент.
От края на 2021 г. насам банката е увеличила основната си лихва от 0.1% до 5%. Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли подчерта, че е важно да се справи с високата инфлация, дори ако тя поражда опасения за домакинствата с ипотеки или заеми.
Гласуването с мнозинство в полза на по-голямото увеличение на лихвения процент предполага усещане за спешност сред членовете на MPC. Анализаторите тълкуват това като „ястребово суперповишение“, целящо да се изпревари инфлационният натиск. Обединеното кралство е изправено пред уникални предизвикателства, като нарастващите цени на енергията и храните, недостига на работна ръка и ускоряващото се нарастване на заплатите.
В сравнение с други големи икономики в Обединеното кралство се наблюдава по-бавно забавяне на общата инфлация и по-висока базисна инфлация след пандемията. Инвестиционните мениджъри разглеждат повишението на лихвените проценти като опит да се възстанови доверието и да се контролира инфлацията, но отбелязват, че реалните лихвени проценти в Обединеното кралство постоянно остават отрицателни, което предполага, че може да са необходими допълнителни мерки.
Като цяло изненадващото повишение на лихвените проценти от страна на Английската централна банка демонстрира нейния ангажимент да се справи с устойчивия инфлационен натиск въпреки предизвикателствата и опасенията, които той поражда за икономиката.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.