Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка (БРИКС) работят заедно за укрепване на икономическите партньорства, постигане на финансова стабилност и намаляване на зависимостта от щатския долар и еврото в международните транзакции.
Преди посещението на президента на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва в Китай, страните вече се бяха договорили да търгуват, използвайки съответните си валути – юан и реал. Целта на този ход е да се опрости търговията между двете страни и да се намали зависимостта от други валути.
В дългосрочен план валутната инициатива на страните от БРИКС потенциално може да се превърне в средство за разплащане и дори да придобие статут на резервна валута не само за страните членки, но и за други държави. Целта е да се осигури алтернатива и да се подпомогне ребалансирането на световната финансова система.
По-специално юанът набира популярност като международна резервна валута. Понастоящем той заема позицията на петата по големина резервна валута в света с дял от 2.69% от световните валутни резерви. Международният валутен фонд (МВФ) също така увеличи тежестта на юана в кошницата „Специални права на тираж„, която включва кошница от валути, използвани от МВФ, което допълнително затвърди статута му.
Освен това Китай създаде клирингови центрове за ренминби в няколко държави, включително Мавриций, Южна Африка и Замбия, за да улесни търговията и да намали търговските рискове. Това развитие показва нарастващото значение на юана в международната търговия, особено в търговските отношения между Китай и Африка.
Като цяло валутите на страните от БРИКС придобиват все по-голямо значение поради икономическия им растеж, големия брой население, значителната площ, богатите енергийни запаси, минералните залежи и обработваемата земя. Тези фактори допринасят за нарастващото им влияние на световната сцена, тъй като се очаква до 2030 г. общият им БВП да достигне 50% от световния.
Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Благодаря, че Вас ви има