Страните от БРИКС наскоро се срещнаха с други държави, сред които Иран, Египет, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, като в тях влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Сред обсъжданите теми беше разширяването на алианса, за да се включат тези държави, като Русия изрази чувство за належаща необходимост поради западните санкции.
Основният акцент обаче беше поставен върху създаването на обща валута на БРИКС, за което на Новата банка за развитие беше възложено да проучи идеи.
Макар че някои анализатори приветстваха това като значителна стъпка към отпадането на долара, е малко вероятно той да бъде заменен, а по-скоро да съществува успоредно със съществуващата световна парична система, базирана на долара, подобно на еврото в Европа.
Понастоящем Русия, Бразилия и Китай използват свои собствени валути за двустранни търговски разплащания. Въпреки това възникват усложнения, когато в тези платежни системи се появят дисбаланси. Например руският министър на външните работи, Сергей Лавров, изтъкна въпроса за наличието на милиарди индийски рупии, които не могат да бъдат използвани.
Ето защо страните от БРИКС трябва да намерят решение за преминаване от двустранен към многостранен клиринг и в крайна сметка да установят обща валута.
Въпреки че концепцията за обща валута не е нова, процесът на нейното реализиране вероятно ще бъде продължителен, подобно на европейския опит с еврото, чието разработване отне близо 50 години.
Основните етапи в европейския път включват създаването на Европейския платежен съюз през 1950 г., предоставянето на ликвидна подкрепа от Министерството на финансите на САЩ в ерата на разплащанията в злато или долари, въвеждането на клиринговата система на Европейската валутна единица и евентуалното приемане на еврото за публична употреба.
Още на късен етап привържениците на еврото се сблъскват с обвинения, че заобикалят политическото споразумение между държавите членки. Банката за международни разплащания изигра решаваща роля като клирингов агент както за Европейския платежен съюз, така и за Европейската валутна единица.
В случая с БРИКС всички държави членки се занимават предимно с търговия с Китай, а не помежду си. Важна първоначална стъпка би била съгласуването на двустранните им обменни курсове и обвързването им с юана. Едновременно с това следва да се създаде механизъм за предоставяне на кредити в юани на държави, които имат търговски дефицит, като Индия и Южна Африка.
Този процес би изисквал създаването на организация, подобна на Европейския платежен съюз и на управленска структура, сравнима с Банката за международни разплащания.
Китай ще поеме отговорността за поддържането на такава клирингова система. Това предполага създаването на механизми и институции, осигуряването на адекватни средства за справяне с недостига на ликвидност и създаването на резервен механизъм за излишните средства.
Освен това Китай ще трябва да премахне пречките пред заменяемостта на юана, позволявайки на други държави свободно да конвертират излишъците от своите валути в юани и да ги използват, като по този начин ще отговори на опасенията, изразени от Лавров.
Тези усилия биха насърчили интернационализацията на юана и биха оказали натиск върху Китай да либерализира финансовата си сметка, което би имало значителни последици за вътрешната парична политика на страната. Китай вече се сблъсква с последиците от използването на споразумения за валутен суап в подкрепа на държави, изправени пред платежни затруднения.
Въпреки това страната все още е на значително разстояние от подхода на доброжелателно пренебрежение, възприет от Съединените щати за улесняване на създаването на многостранна клирингова система и валута в Европа.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
Никой не иска да „бутне“ долара!
Просто американските банки ще загубят печалбите си от „продажба“ на долари – около 10 %, т. е., Америка ще обеднее с 10 – тина %, и както се казва, величието ѝ, ще спадне с 10 – тина %!
А може и да не стане така!
Еврото, още не е известно, колко намали от величието на Америка?